Kdo v tomto městě pustí domácího mazlíčka ven, ten slízne pokutu 1 200 000 Kč. Zákon začal platit už v dubnu
Německé město je příkladem, jak zajít v ochraně ohrožených druhů ještě dál. Od května do srpna zakazuje volný pohyb koček a chovatelé zuří.
Dočasné uzavření lokalit v národních parcích a chráněných krajinných oblastech vás jistě nepřekvapí. Na tento nástroj ochrany přírody jsme si po počáteční nevoli zvykli všichni. U nás jím chráníme ohrožené druhy během námluv, páření a hnízdění. Co vám ale zvedne obočí, je vyhláška německého města Walldorf, které se snaží chránit skřivana chocholatého (Galerida cristata, rodovým jménem chocholouš obecný) prostřednictvím kočičího lockdownu.
Kočka bez vodítka vyjde na 1 200 000 Kč
Poprvé museli podle BBC majitelé své kočky zavřít doma v roce 2022. Úřady rozhodly o zákazu volného pohybu koček v souvislosti s dramatickým úbytkem skřivana chocholatého, který býval v Německu velmi hojným. Po celé 3 měsíce v roce – od poloviny května do poloviny srpna – musejí chovatelé venčit své chlupaté mazlíčky pouze na vodítku. To navíc nesmí být delší než 2 metry.
V případě, že jim kočka uteče, jsou povinni kontaktovat speciální linku a poté se ji vydat odchytit. Porušení zákazu město Walldorf, které leží na jihozápadě Německa, trestá pokutou ve výši asi 12 000 Kč. Ještě vyšší sumu zaplatí ti chovatelé, jejichž kočka během vycházky zraní či usmrtí některého ze zbývajících skřivanů chocholatých nebo jim vybere hnízdo. Pokuta je v takových případech stanovena v přepočtu asi na 1 200 000 Kč.
Zákaz budí nadšení i nevoli
Zástupci asi čtrnáctitisícového města si vyhlášku velmi pochvalují. Během 2 let její platnosti se ve volné přírodě podařilo odchovat citelně více mláďat skřivanů chocholatých. Z původních 3 hnízdících jedinců se jejich počet zvedl na více než 10. Nadšení zástupců města nicméně nesdílí chovatelé koček, kteří „kočičí lockdown“ označují za týrání zvířat, upozorňuje web TN.CZ.
Jen během prvního roku platnosti vyhlášky proti ní podalo stížnost 40 z nich. Lidem se zástupci města nezavděčili ani nabídkou možnosti, aby svým kočkám nasadili obojek s GPS a jejich pohyb sledovali. Obyvatelé ve stížnostech poukazují na fakt, že jejich mazlíčci nejsou na obojky zvyklí, doma se nudí a ničí věci, popřípadě se obávají možnosti, že se za obojek někde zachytí a uhynou.