Než vyhodíte starý nábytek, zkontrolujte jeho označení. Sběratelé za něj nabízí pohádkové peníze
Než vyhodíte staré křeslo nebo jiný na první pohled opotřebovaný kus nábytku, zkontrolujte značení – může mít cenu nemalého jmění.
V dnešním světě masové výroby začíná vznikat nový trend. V jeho středu nerušeně trůní vintage nábytek a nejrůznější dekorace z minulých desetiletí, což potvrzuje i web iPrima. Než proto vyhodíte starou židli, stůl nebo skříň, podívejte se na ně pozorněji – možná se zbavujete kousku v hodnotě tisíců nebo dokonce desetitisíců korun.
Proč stojí za to zkoumat starý nábytek
V posledních několika desetiletích se styly nábytku výrazně vyvinuly, a není tedy divu, že některé kusy jsou vzácné a vysoce sběratelsky cenné. Jde především o modely ze 40. až 70. let 20. století – ano, právě ty, na které se vám teď dost možná práší na půdě nebo ve sklepě. Právě tyhle jsou totiž mezi sběrateli ceněny pro své řemeslné zpracování a jedinečné designové prvky.
Sběratelé si podle informací ze stránek Svět-Ženy cení zejména moderního nábytku z poloviny století a předmětů v tzv. bruselském stylu, který zpopularizovala slavná mezinárodní výstava EXPO 58. Milovníky retro stylu na nich lákají především elegantní linie, zářivé barvy a experimentální materiály.
Označení a štítky
Pokud se ovšem ve starém nábytku nevyznáte, nemusíte ani při jeho důkladném prozkoumání zjistit, že máte doma cenný kousek. Ale naštěstí si můžete pomoci jeho značením. Ty nejcennější kousky na sobě obvykle mají jeden z těchto štítků: Ercol, G-Plan a Knoll.
A napovědět vám mohou i použité materiály (a to zejména v případě, že se štítky na vašem nábytku z nějakého důvodu nezachovaly). V oblíbených kolekcích retro nábytku byly například módní laminátové povrchy a nejrůznější trubkové ocelové konstrukce.
„Pokud si myslíte, že máte doma něco cenného, určitě s tím zajděte k expertům. A nebojte se, i když je váš nábytek trochu opotřebovaný, sběratelé jsou často ochotni si ho na vlastní náklady restaurovat. Původní povrchová úprava a minimální zásahy však mohou hodnotu zvýšit. Je to jako vždycky – čím zachovalejší kousek máte, tím lepší cenu dostanete,“ radí expert Lukáš T. z Mohelnice.
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
6 h