Nejvhodnější hnojivo pro česnek je hnůj. Vyrostou po něm palice velké jako pěst
Připravte si vynikající zálivku na vysazený česnek a dopřejte mu dávku potřebných živin. Po tomto hnojivu česnek poroste jako divý a vy si vychutnáte bohatou úrodu.
Česnek je nepostradatelným dochucovadlem v kuchyni. Díky své mírně pálivé chuti a výraznému aroma vylepší téměř jakýkoliv pokrm. Obzvlášť ceněný je také pro své pozitivní účinky, kterými prospívá lidskému zdraví. Česnek je považován za přírodní antibiotikum, proto je lepší mít co největší zásoby těchto zázračných plodů. Vypěstujte si je na zahradě nebo v květináči a mějte česnek vždy po ruce.
Jak pěstovat česnek
Než se pustíte do výsadby, je potřeba upravit půdu v záhonu. Česnek obzvlášť ocení úrodné podloží s vysokým podílem humusu. Špatně snáší příliš velké množství vody, která může způsobit zahnívání jeho kořenů. Půdu v záhonu můžete obohatit vyzrálým kompostem nebo hnojem. Skvěle se mu daří na místech, kde dříve rostl hrách nebo fazole. Důležité je vybrat na vedlejší záhon vhodnou společnost. Ideální jsou například jahody, které česnek ochrání před škůdci nebo vznikem nemocí. Vypěstovat si jej můžete snadno i na okenním parapetu.
Jak zasadit česnek
Stroužky pro výsadbu vždy pečlivě vybírejte. Zvolte jen takové kousky, které jsou velké, zdravé a zcela nepoškozené. Jednotlivé stroužky sázejte do hloubky 3–5 cm širší stranou dolů. Nezapomeňte mezi nimi dodržovat vzdálenost alespoň 5–10 cm. Zasadit je můžete i do květináče nebo jiné nádoby. Zvolte však takovou, která je hluboká alespoň 20 cm, a nezapomeňte na její dno vytvořit drenážní otvory.
Nejlepší hnojivo pro česnek
Česnek je dobré hnojit hned na jaře, jakmile vyraší 3–5 listů. Aby mohla tvorba listů pokračovat, potřebuje velké množství energie. Jakmile listy česneku začnou žloutnout nebo se jejich špičky lámou, znamená to, že některé důležité živiny v půdě chybí. Nejčastěji žloutnutí listů způsobuje nedostatek dusíku. Ten můžete nejsnadněji dodat koňským hnojem, který je bohatý na hořčík, dusík a síru. Pro česnek je zcela jednoznačně nejlepší volbou. A jak ho použít?
Naplňte jím polovinu kyblíku a zalejte vodou. Po dobu pěti dní nechte směs odstát a následně aplikujte zálivku přímo na rostliny. Pokud koňský hnůj nikde neseženete, můžete jej nahradit granulovaným slepičím trusem, ten ho dokáže téměř plnohodnotně zastoupit. Pravidelně byste měli česnek vyživovat hnojivy s vyváženým zastoupením dusíku, draslíku a fosforu. Poslouží vám také vyzrálý kompost. Budete se radovat z česneku, který vyroste až do velikosti lidské pěsti.