Proč byste měli jednou týdně měnit houbu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Houbičku na nádobí je zapotřebí měnit minimálně 1krát týdně. Je živnou půdou pro nebezpečné bakterie

Houbičku na nádobí je zapotřebí měnit minimálně 1krát týdně. Je živnou půdou pro nebezpečné bakterie

Většina lidí používá v kuchyni houbičky na nádobí. Jenže se ukázalo, že když je nevyměňujete, může to mít negativní dopad na vaše zdraví.

stara a nova houbicka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Houby na nádobí jsou věc, bez které si už asi neumíte představit v kuchyni fungovat. I když máte třeba myčku, houbičky použijete na mytí některých dalších kuchyňských potřeb, které můžete mýt pouze ručně. Ale pamatujte na to, že tyto houby byste měli minimálně jednou za týden vyměnit. Nese to s sebou totiž spoustu zdravotních problémů.

Hromadí se v nich spousta bakterií

Při používání přichází tyto houbičky do styku s různými povrchy, zbytky jídla, pokožkou a také čistícími prostředky. A právě kvůli tomu všemu jsou ideální živnou půdou pro nebezpečné bakterie. Mnoho lidí si myslí, že prostředek na mytí nádobí vydezinfikuje houbu, ale není tomu tak. Výzkum totiž ukázal, že počet živých mikrobů a bakterií na jednom centimetru houby se může vyrovnat jejich počtu na jednom centimetru výkalů.

zena rucne myje nadobi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyhněte se takovému nebezpečí

Možná už jste slyšeli o tom, že houbičku vydezinfikujete tím, že ji namočíte do octa nebo ji zahřejete. Ale tohle bohužel opravdu nefunguje. To totiž zabije jen asi 50 – 60 % všech choroboplodných zárodků, ale i přes to mnoho bakterií přežije. A ty se znova množí a nikdy se jich nezbavíte.

Prostředek na mytí nádobí také nepomůže

Houbičky na nádobí ale rozhodně nevyčistíte ani nějakým prostředkem na mytí. Je to z toho důvodu, že tyto prostředky nedokáží zahubit bakterie. Vlastně žádné opětované mytí a dezinfekce těchto houbiček nepomáhá, takže nezbývá nic jiného, než ji minimálně jednou do týdne vyměnit. To by ale neměl být žádný problém, protože jsou velice levné.

napenena houbicka nadobi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Houbičky nejsou to jediné, co potřebujete

U mycího prostředku na nádobí platí zejména to, že čím je dražší, tím větší počet nádobí s ním umyjete. Rozhodně se tady neřiďte tím, že je drahý jen kvůli značce. Pokud trpíte na nějaké vyrážky, rozhodněte se raději pro přípravek, který je určený pro citlivou pleť. Ale úplně nejlepší volbou je použít gumové rukavice. Mytí nádobí je sice nenáviděná činnost, ale dá se pohodlně zvládnout.

Jakým způsobem myjete nádobí? Ručně nebo v myčce?

Zdroj: Santeplusmag