Prodlužte životnost myčky – neopomíjejte 4 pravidla, která většina lidí prostě ignoruje. I skládání nádobí má svůj řád

Mytí nádobí v myčce se může zdát jako velmi jednoduché. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla, aby nádobí bylo dokonale umyté a myčka se nepřetěžovala.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nezáleží na tom, jestli myčku doma už máte nebo se právě chystáte na to si ji pořídit. Tak i tak byste měli znát jistá pravidla, která vám zaručí dokonale umyté nádobí. Výhody myčky si v poslední době uvědomuje velké množství lidí a jen málo z nich ještě stále umývá nádobí ručně. Nyní se můžete dozvědět, jak správně mýt nádobí v myčce, a také co dělat, aby vám vydržela dlouhá léta.

Správně dejte nádobí do myčky

Moderní myčky jsou zpravidla vybaveny 2 koši pro vkládání nádobí. Spodní je určen pro velké předměty jako jsou například hrnce, pánve a další velké nádobí. Lžíce, vidličky, nože a příbory se většinou vkládají do speciálního zásobníku. Vždy začněte nádobí vkládat ze spodního koše. Poté naskládejte talíře a doprostřed dejte zásobník s příbory.

Voda do myčky je obvykle přiváděna zdola nahoru, proto například hrnky, hluboké talíře nebo šálky pokládejte dnem vzhůru. Nepřetěžujte stroj. A pokud je nádobí velmi špinavé, je lepší talíře neskládat moc blízko k sobě. Ale nejdůležitější je vědět, jaké nádobí do myčky dávat a jaké ne.

Jaké nádobí do myčky nedávat

V myčce nelze mýt staré nebo popraskané nádobí, dřevěné předměty – prkénka, vařečky nebo nože s dřevěnou rukojetí, předměty z rezavějící oceli a nebo žáruvzdorné předměty. V myčce se také nedoporučuje mýt stříbrné a hliníkové předměty, křišťálové nádobí nebo vzorované nádobí. Počkejte vždy aspoň čtvrt hodiny, než umyté nádobí trošku vychladne. Pokud ho vyndáte okamžitě, můžete se popálit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správný režim mytí a správné přípravky

Zvolený program musí odpovídat tomu, jak moc znečištěné nádobí je. Také myslete na typ nádobí. I tak je ale nejlepší, když hodně znečištěné nádobí raději umyjete ručně. Mycí prostředky do myček lze rozdělit na dva druhy – v prášku a v tabletách. Tablety jsou považovány za ty pohodlnější, protože je stačí pouze vložit do myčky. Ale pokud používáte program šetrného mytí, nepoužívejte je, nestihnou se totiž rozpustit.

Hlídejte si tvrdost vody a starejte se o myčku

Čistota nádobí mytého v myčce závisí také na tvrdosti vody. Tvrdá voda totiž zanechává na nádobí bílé stopy. O každý přístroj se musí pečovat a o myčku samozřejmě taky. Filtr čas od času vyčistěte, a také pravidelně myjte koše na nádobí. Na závěr alespoň jednou týdně myčku zevnitř i zvenku otřete vlhkým hadříkem. Chcete přece, aby vaše myčka vydržela co nejdéle.

Jak se staráte o vaši myčku vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články