Babský prostředek na mytí nádobí vyrobíte ze 4 surovin. Je šetrný, pěnivý a bez dřiny zbaví mastnoty i zaschlých zbytků

Přišla doba, kdy lidé stále více vyrábějí nebo kupují ekologické mycí prostředky nejen na nádobí, které jsou šetrné k životnímu prostředí, ale i ke zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nahradit chemické prostředky těmi vyrobenými doma nebo ekologickými z obchodu je jistě dobré. Nakonec totiž stejně zjistíte, že ty, které vyrobíte doma, jsou pro mytí nádobí vhodnější a působí mnohem lépe než kdejaký komerční prostředek. Jeho příprava není nikterak složitá a navíc není ani finančně náročná. Připravte si jednoduchý přípravek na mytí nádobí.

Pro přípravu budete potřebovat 

  • ⅓ šálku jedlé sody,
  • 1 šálek tekutého kastilského mýdla, 
  • 1 šálek vroucí vody,
  • ½ lžíce tekutého glycerinu.
i

Vezměte si větší mísu a nasypejte do ní jedlou sodu, kterou smícháte s vroucí vodou. Obě suroviny pořádně promíchejte a jakmile se soda rozpustí, míchat přestaňte. Nyní vydržte a až voda vychladne na pokojovou teplotu, přidejte kastilské mýdlo a glycerin. Opět suroviny míchejte, dokud se vše nespojí dohromady. Prostředek na mytí nádobí přelijte do sklenice s uzávěrem a použijte ho vždy podle potřeby. Pokud myjete nádobí tak, že si nejdříve napustíte vodu a v ní nádobí umyjete, na plný dřez budou stačit dvě polévkové lžíce tohoto prostředku.  

Funguje prostředek opravdu dobře?

Někteří lidé přidají do prostředku sodu na praní, proto jim následně po smíchání s vodou vzniká směs, která je na površích kluzká. Navíc soda na praní by neměla přijít na talíře a jiné nádobí, ze kterého jíme. Dokonce není ani doporučeno, abychom ji dýchali a používali bez rukavic, proto jsme v receptu použili jedlou sodu, která je bezpečná, s neutrálním pH. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dále bychom doporučili, abyste do dřezu s vodou a přípravkem nalili jednu nebo dvě polévkové lžíce octu. Nádobí bude lesklejší a čistější. Pokud se rozhodnete učinit tento krok, nezapomínejte na další potřeby, které jdou ruku v ruce se životním prostředím. Tím myslíme například utěrky, houbičky, kartáče a jiné. Počáteční investice je zřejmě o pár korun vyšší, ale zdraví máte pouze jedno. 

Také raději používáte ekologické prostředky?  

Zdroj: Greenecofriend

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články