Chalupářský trik, jak se okamžitě a navždy zbavit potravinových molů
adbz.cz » Hobby » Jak se navždy zbavit potravinových molů: Klíčem k úspěchu je rychlý zásah a prevence

Jak se navždy zbavit potravinových molů: Klíčem k úspěchu je rychlý zásah a prevence

Když náhodou narazíte ve spíži na moly, máte po náladě. Neklesejte však na mysli a držte se technik, které preferovaly už naše babičky.

Potravinový mol na ruce
Zdroj fotografie: David Short/ Creative Commons/ CC BY 2.0

Skladování zásob potravin není hračka. I když je uschováte na vhodném místě, nemáte vyhráno. Nedejbože pokud máte některé druhy uloženy ve skříňkách v kuchyni, kde se kvůli vaření vytváří pára. Potom se nemůžete divit, že se vám například v mouce uhnízdí potravinoví moli. Jakmile se tento problém objeví, musíte okamžitě podniknout adekvátní kroky.

Klíčem k úspěchu je rychlý zásah

Pakliže zjistíte, že máte v kuchyňských skříňkách nebo ve spíži potravinové moly, učiňte razantní opatření. Nejlepší bude, když si veškeré zásoby vytáhnete a pečlivě je zkontrolujete. Mohou se v nich totiž vyskytovat nejen moli, ale také nakladené larvy. Postižená místa důkladně dezinfikujte mýdlovou vodou s bílým octem. Potraviny, které nejsou uzavřeny ve vzduchotěsných nádobách, raději zlikvidujte.

Důkladná kontrola je nutností

Možná vám bude proti srsti vyhodit potraviny v otevřených sáčcích, ale jinak to nejde. Pokud byste to neudělali, mohli byste maličké larvy přehlédnout. Poté by byla všechna práce vniveč. Roztok mýdlové vody a bílého octa smíchaný s horkou vodou je účinným dezinfekčním prostředkem. Nezapomeňte umýt i podlahu a okolní místa. Vysajte skříňky i zákoutí stěn.

mata peprna listy detail
Zdroj: Pixabay

Prevence je základ úspěchu

Pravidelná kontrola spíže a kuchyňských skříněk je nezbytností. Jakmile ji jednou podceníte, mohou vám zbýt oči pro pláč. Suché potraviny uskladňujte ve vzduchotěsných nádobách. Od věci není položit na police snítky máty peprné, bobkového listu a cedru. Tyto rostliny mají nenahraditelné účinky a moli je doslova nenávidí.

Zboží kontrolujte bezprostředně po nakoupení

V dnešní uspěchané době není prostor pro zdržování. Nicméně si udělejte chvilku času a veškeré zboží již po vytažení z nákupní tašky pečlivě zkontrolujte. Potravinoví moli se na něj mohou dostat již v obchodě. Jakmile se vám něco nebude zdát, raději to vyhoďte. Ušetříte si tím spoustu problémů.