Mléko z krabice při nalévání pokaždé vycákne? Děláte to špatně
adbz.cz » Hobby » Krabice mléka se musí otočit, aby se zamezilo jeho vylití kolem. Většina lidí to dělá obráceně

Krabice mléka se musí otočit, aby se zamezilo jeho vylití kolem. Většina lidí to dělá obráceně

Když po ránu pospícháte a chcete si dopřát před odchodem do práce kávu s mlékem, může být frustrující, když nápoj z krabice začne vytékat všude možně. Existuje ale řešení.

mleko krabice vicko
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Pokud nadáváte na nedůmyslné výrobce, protože jste zase pocákali stůl při nalévání mléka nebo džusu z krabice a teď musíte nepořádek uklízet a možná se i převléknout, vězte, že v nich chyba není. Není to ani tím, že byste nebyli zruční. Problémem je, že nápoj z krabice naléváte špatným způsobem. Dělá to tak pravděpodobně většina lidí. Přitom stačí maličkost a mimo skleničku se nedostane ani kapka.

Otvor musí být dál od skleničky

Pravděpodobně jste si všimli, že plastové víčko zakrývající otvor, kterým se mléko nebo džus nalévají, není umístěné ve středu, ale na okraji krabice. V tom je právě ten trik. Většina lidí totiž krabici vezme do ruky a začne z ní nápoj nalévat tak, že otvor je umístěný co nejblíže ke sklenici. Je to logické, protože pak máte pocit, že se bezpečně trefíte a ani kapka nepřijde nazmar. To je ale omyl.

Lehce se pak totiž stane, že mléko sice doputuje do skleničky nebo přímo do hrnku s kávou, ale je také rozstříkané všude kolem. Přitom stačí malá změna a všechno půjde jako po másle. Otvor, kterým se tekutina nalévá, by totiž měl být blíž k vám a dál od sklenice. Přestože nalévat nápoj z větší výšky se může zdát jako dost nepraktické řešení, ve skutečnosti to opravdu funguje.

Za nestabilní tok může vzduch

Za tím, že při správném držení krabice nevylijete ani kapku vedle, nehledejte nic složitého. Když otvor otevřete, vnikne do krabice vzduch. Když ji nahnete s otvorem namířeným blíž ke skleničce, tok tekutiny není kvůli vzduchu stabilní a při nalévání obsah krabice vyhrkne i tam, kam nemá. Když krabici otočíte a otvor je dál od okraje hrnku, nasaje se dovnitř méně vzduchu, takže tok nápoje skoro nekolísá a bez problémů ho nalejete.

mleko dzban sklenice lahev
Zdroj fotografie: Depositphotos

Existuje ale i další jednoduchá vychytávka, díky které si nalejete nápoj z krabice, aniž by vystříkl jinam. Jde o celkem rozšířenou věc, která funguje v podstatě na stejném principu. Stačí, když do krabice uděláte několik malých dírek třeba jehlou. Vzduch bude proudit těmito miniaturními otvory a tok tekutiny při nalévání nebude kolísat. Takže se nestane, že by troška mléka skončila vedle skleničky.