Maximální eliminace a dlouhotrvající prevence plísní v domácnosti. Vyžeňte tichého zabijáka ze zdí svého domova

Plíseň se čas od času objeví téměř všude a zbavit se jich je běh na dlouhou trať. Základem jsou jednoduché triky, aby se její výskyt eliminoval.

Plíseň na stěně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plísně se čas od času vytvoří téměř všude a při včasném zásahu se jich lze bez větších potíží zbavit. Většinou jde o špatné návyky ohledně větrání, přehnanou teplotu v místnosti nebo nedostatečný úklid. Bohužel se z dlouhodobého hlediska člověk žijící v prostředí s plísněmi vystavuje riziku zdravotních komplikací. Naštěstí ale existuje celá řada preventivních opatření, která vznik plísní sráží na minimum.

Plísně všude kolem

Běžně se uvnitř domu nebo bytu tvoří velké množství vlhkosti. Jde o vaření, horkou koupel, používání pračky a sušičky a dokonce dýchání. V zimních měsících, kdy se větrá podstatně méně než na jaře nebo v létě, nemá vlhkost kam uniknout a usazuje se v rozích místností a na špatně přístupných místech, kde má dostatek času a prostoru pro šíření a množení. V první řadě je třeba omezit jednotlivé procesy, které vlhkost způsobují. Potom se musí prohlédnout radiátory, dřezy, komíny a jiné, aby se ověřilo, netvoří-li se plísně právě tam. V případě potřeby je nutné zavolat odborníka a nechat si poradit. Vlhkost může ale zadržovat i nekvalitní výmalba.

iZdroj fotografie: Freeimages

Zrádná místa

V bytech, kde se větrá o poznání hůře než v domech se zahradou, se plísně objevují skoro neustále. Nejčastěji se tvoří v rozích místností, pod tapetami a kolem oken, na rámech, parapetech a v silikonovém tmelu. Stačí vypozorovat, jestli jsou ráno kolem oken vlhká místa nebo dokonce kaluže vody. V bezpečí nejsou v interiéru, kde řádí plísně na výše zmiňovaných místech, ani textilie jako závěsy nebo přehozy, žaluzie a dřevěný nábytek. Největší problém s plísněmi se odehrává v koupelně a v kuchyni. Je třeba se jich co nejdříve zbavit, aby se předešlo zhoršení situace a negativních dopadů na zdraví člověka.

iZdroj fotografie: Freeimages

Prevence je základ

Není to stoprocentní řešení a i přes všechny snahy se plísně mohou objevit, ale díky jednoduchým pravidlům se může jejich výskyt výrazně eliminovat. Jde především o správné a pravidelné větrání, udržování přiměřené teploty v jednotlivých místnostech, používání odsavačů vzduchu při vaření nebo sprchování (včetně deseti minut po skončení, aby se vzduch pročistil) a odvlhčovačů, vyhýbání se tapetám a otírání postižených míst.

Zdroj: Expert Home Tips

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články