Drahou majonézu lze nahradit levnější alternativou. Dá se vyrobit ze zakysané smetany a 2 vajec

Majonéza patří k dochucovadlům, která se stala neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Nutno však říci, že jde o hustou tučnou omáčku, proto je nutné její konzumaci omezit.

i Zdroj fotografie: Jason Terk / Creative Commons / CC BY
                   

Hustá omáčka bílé nebo nažloutlé barvy obsahuje rostlinný olej a vaječné žloutky. Tyto dvě ingredience se jednoduše vyšlehají a vznikne tak konzistentní směs, kterou je možné dochutit pepřem, cukrem, citronovou šťávou, octem či hořčicí. Ruku na srdce. Bramborový salát nebo hranolky se smaženým sýrem bez majolky prostě nejsou dokonalé a mnoho lidí si bez ní pokrmy nevychutná.

Když máte zdravotní problémy

I když je majonéza nejoblíbenější omáčka a většina lidí si bez ní neumí mnohé pokrmy představit, jiné strávníky odrazuje svým nezdravým složením. Pokud si připravíte majolku doma, víte, jaké suroviny jste k její výrobě použili. Jenomže kupovaná majonéza obsahuje mimo jiné konzervační látky a je nepřiměřeně tučná. Její konzumace si tedy se zdravým životním stylem nerozumí. Naštěstí si ji můžete doma vyrobit ze zakysané smetany.

Přestaňte dělat kompromisy a neomezujte se

Bez majonézy to prostě mnohdy nejde a některé recepty postrádají smysl. Hospodyňky totiž majolku přidávají do salátů, pomazánek, obložených chlebů a jako omáčku k mnoha jídlům. Zápasíte-li se svědomím, ale přesto se nechcete ochudit o chuť majonézy, připravte si ji ze zakysané smetany, vařených vaječných žloutků a hořčice.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vše bude hotovo raz dva

Jako první si kupte zakysanou smetanu dle vlastního výběru, k ní poté přidáte vařené žloutky a hořčici. Z natvrdo uvařeného vejce vyjměte žloutek a nadrobno ho nakrájejte. Společně ho promíchejte s jednou lžící hořčice a zdravá alternativa majonézy je hotová. Ihned budete překvapeni její jemnou chutí i konzistencí. Budete mít jistotu, že jste něco udělali pro své zdraví, a možná majolku ze zakysané smetany nadobro vyměníte za tu kupovanou.

Jaké alternativy majonézy preferujete vy?

Zdroj: Leaf
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky