Jak se zbavit molů: Podle babských rad je odstraší bylinky. Lze také vyrobit past z mýdla

Zatočit s potravinovými a šatními moly bývá velmi těžké. Nechcete-li sahat po chemii, můžete vyzkoušet léty prověřené babské rady.

i Zdroj fotografie: David Short / Creative Commons / CC BY
                   

Potravinoví a šatní moli jsou nevítanými hosty v každé domácnosti. Během pár týdnů dokáží nadělat pořádnou paseku. Potravinoví moli vám zlikvidují zásoby prakticky čehokoliv, namátkou mouky, cereálií, kokosu nebo těstovin. Šatní moli vám prokoušou díry do oblíbených svetrů, triček i košil bez ohledu na materiál. Pokud jste je objevili i u sebe doma, na nic nečekejte a pusťte se do likvidace. Kromě klasické chemie můžete vyzkoušet osvědčené babské rady.

Poznejte svého nepřítele

Prvním krokem k úspěšné likvidaci je správná identifikace škůdce. Potravinoví moli se zpravidla vyskytují v kuchyni nebo poblíž spíže. Na moly šatní narazíte spíše v ložnici nebo přímo ve skříni. Šatní moli jsou celí světlí, oproti tomu potravinoví moli jsou zbarveni dvoubarevně – půlku těla mají světlou a druhou půlku tmavou. Potravinoví moli jsou také o něco větší než moli šatní, jak uvádí web Odpovědník.

Jakmile znáte svého protivníka, můžete přejít do útoku. První volbou bývají zpravidla chemické pasti, jako jsou feromonové lapáky. Ty mají ovšem jednu nevýhodu – přitahují pouze samce. Samičky na ně nereagují a dál kladou vajíčka, ze kterých se za týden vylíhnou žravé larvy. Pomalejší, ale mnohem jistější variantou je protřídění napadených potravin/oblečení a zevrubný úklid skladovacích prostor.

iZdroj fotografie: iStock

Máte-li co dočinění s potravinovými moly, nekompromisně vyhoďte všechny napadené potraviny. I když například mouku přesejete, zbavíte se pouze larev a dospělých jedinců. Vajíčka vám propadají zpět a za týden máte v potravinách novou várku larev. Když máte vše vyhozené, nakupte nové potraviny, které zavřete do vzduchotěsných nádob. Do budoucna dbejte na čistotu skladovacích prostor. Pro moly šatní je základní postup stejný.

Moly zlikvidujete mýdlem a bylinkami

Ostré a silné vůně jsou něco, co moli bytostně nesnáší. Chcete-li se jich zbavit, sáhněte po levanduli, hřebíčku, rozmarýnu nebo citrusech. Sušené bylinky a kůru z ovoce umístěte k potravinám. Oblečení postříkejte roztokem vody a esenciálního oleje. Moli by měli brzy sami zmizet. Jestliže přeci jen nějakého uvidíte, nachystejte na něj past.

V menší misce smíchejte trochu vody, octa a tekutého mýdla v poměru 1 : 1 : 1. Připravenou past umístěte do potravinové nebo šatní skříně. Vůně octa moly přitáhne jako magnet a tekuté mýdlo je v misce zachytí, jak uvádí web TheSpruce. Moli by měli být zlikvidovaní během chvíle. Pokud je vaše domácnost hodně zamořená, může se stát, že budete muset nastražit past opakovaně.  

Jak se molů v domácnosti zbavujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články