Jak zvýšit vlhkost v místnosti pro bohaté květenství pokojovek? Častou chybu vyřeší obyčejný hadřík
Pokojové rostliny mají různé požadavky. Ten nejzásadnější se týká konstantní hodnoty vlhkosti. V nevyhovujícím prostředí chřadnou a umírají. Řešení je přitom poměrně snadné, levné a zabírá téměř okamžitě.
Obsah
Stejně jako člověk potřebuje k životu vodu, i pro rostliny je nepostradatelná. Kromě běžné a pravidelné zálivky vyžadují prostředí, kde je dostatečná vlhkost vzduchu, aby ji mohly permanentně nasávat a volně dýchat. V opačném případě začnou trpět dehydratací a chřadnout. Pěstitelé se je pak snaží za každou cenu zachránit a přitom ani často netuší, jak málo by stačilo k nápravě. Tipy, jak zvýšit vlhkost v místnosti, jsou totiž směšně jednoduché.
Reakce na sebe nenechá dlouho čekat
Bez vlhkého prostředí nebudou rostliny růst. To je něco, co pěstitel nijak neobejde, ani neovlivní. Pokojové rostliny a květiny vlhko a vodu ve vzduchu k životu potřebují a čerpají z ní energii. Dlouhodobý nedostatek se projeví velice brzy. Listy povadnou, změní barvou a zeslábnou. Květy ztratí zářivé odstíny a okvětní lístky se protočí. Zemina vyschne a stane se neúrodnou, nebude mít z čeho rostlinu živit. Je to jako zoufalé volání o rychlou pomoc.
Živná půda pro všemožné škůdce
To, co vyžadují rostliny, nemají rádi škůdci jako můry, roztoči a třásenky. Ti se stahují do míst s vysušenou zeminou, kde se snadno skryjí a nezavalí je tam vlhké hrudky hlíny. Jakmile se usadí u kořenů, je jen otázkou času, kdy se zakousnou do samotné květiny, naruší její strukturu a pochutnají si na ní. V ten moment už je na záchranu pozdě. Křísit k životu povadlou rostlinu bez živin a vlhkosti, která je navíc napadená škůdci, nemá smysl. Pro pěstitele je to ale ponaučení, že má pokojové rostliny pravidelně kontrolovat.
Bez pravidelné péče nemají šanci na přežití
Ideálním řešením je zvlhčovač vzduchu. Vytápěná místnost má totiž vlhkost kolem čtyřiceti procent, rostliny však vyžadují minimální hodnotu kolem šedesáti procent. Nechcete-li do nového zařízení investovat, vyrobte si přírodní postřik a s pravidelnými časovými odstupy rostliny ošetřujte.
Některé druhy ale rosení nesnáší moc dobře. Týká se to begónií, gloxinií nebo prvosenek. Na ty je lepší použít jemný hadřík. Zajímavým trikem, jak pracovat s nedostatečnou vlhkostí v místnosti, je lepší rozmístění jednotlivých druhů rostlin podle toho, jaké nároky na vlhko a sucho mají.