Jak zakrýt půdu v květináči, aby byla nejen esteticky krásná, ale také maximálně užitečná
Neustálý problém pokojových rostlin neatraktivní půda s povlakem, plísní nebo škůdci… Všechny tyto komplikace lze snadno odstranit: stačí využít některý z následujících materiálů.
Zakrývání půdy se často používá v zahradě: zemina v květinových záhonech je obvykle mulčována kůrou, jehličím, štěrkem nebo netkanou textilií. Účelem mulčování je vytvořit dobré prostředí, zabránit plevelům v růstu a déle zadržovat vlhkost v půdě. Pomocí mulče zabijeme dvě mouchy jednou ranou: není třeba zalévat tak často. Stejné výhody získáte, když mulčujete půdu rostlin v květináčích. Jaký materiál lze použít?
Říční písek nebo malé kamínky
Estetickým a lokálním řešením je sběr říčního písku či malých kamínků. Důležité je brát písek z čistého břehu bez jakýchkoli nečistot. Doma ho důkladně propláchněte a nechte nějakou dobu v rozžhavené troubě, aby se zahubili případní škůdci či bakterie. K mulčování květináče je nutná vrstva 1–2 cm. Písčitý a kamenitý mulč je vynikající pro kaktusy a jakékoli sukulentní rostliny.
Expandovaná hlína
Oválné kousky expandované hlíny lze využít pod hlínu jako drenážní vrstvu, stejně tak se ale dá použít jako mulč. Vypadá dekorativně, jako malé hnědé kamínky, díky poréznímu povrchu odstraňuje po zalévání přebytečnou vodu a poté rostlině postupně dodává vlhkost. Lépe vypadá ve větších, prostornějších květináčích, v malých nádobách může expandovaná hlína působit příliš robustně.
Vermikulit a perlit
Vermikulit a perlit se často používají jako příměs do hlíny, ale tyto sypké materiály lze také použít k jejímu zasypání. Vermikulit vypadá jako slída nebo zlatý písek. Perlit zase vytvoří krásné sněhově bílé pozadí v kombinaci s bílým květináčem. Na hlíně by měla být vrstva 1-2 cm, je nutné okamžitě zalévat. Tyto materiály mají porézní strukturu a absorbují přebytečnou vlhkost.
Ořechové skořápky
Ořechové skořápky mohou také posloužit jako vrchní vrstva zeminy. Skořápka by měla být položena vnitřní částí dolů, aby po ní při zalévání voda stékala jako po oblázku. Ořechové skořápky obsahují látky, které působí jako antiseptikum, zabraňují hnilobě a plísním. Pokud máte vlastní ořechy, může se jednat o nízkonákladové a zero waste řešení. Skořápky z ořechů budou navíc vypadat v květináči originálně.