Usušit semena rajčat není nic složitého, naopak | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Uschovejte semena rajčat na příští sezónu, bohatá úroda vás nemine. Získáte chutnější plody a o poznání dříve

Uschovejte semena rajčat na příští sezónu, bohatá úroda vás nemine. Získáte chutnější plody a o poznání dříve

Uložit semena rajčat pro příští úrodu není nikterak složité. Vlastně je to přesně naopak, nic jednoduššího není. Stačí pár kroků a je to.

rajcata na keri
Zdroj fotografie: Depositphotos

Konečně se vám letos povedlo vypěstovat ta nejchutnější rajčata za celé roky pěstování? Bohužel už tu máme podzim a s ním konec rajčatové sezóny. Neteskněte, usušte si z několika rajčat semínka, úroda se bude opakovat. K tomu, aby se tento krok povedl, nemusíte být ani zkušený a letitý pěstitel. Věřte, že příští rok se budete radovat z chutné a hojné úrody. 

Pokud nemáte domácí rajčata, nevadí

Ze všeho nejdříve bychom chtěli, abyste si uvědomili, že nemusíte mít domácí rajčata, klidně si semena vezměte od souseda či kamaráda, nebo si kupte rajčata v obchodě. Samozřejmě vybírejte ta nejlepší, ideálně pěstovaná v Česku. A to z toho důvodu, aby rajče bylo dokonale zralé a nebylo na něm znatelné, že ho utrhli ještě zelené. V takovém případě nemusí semínko ani vyklíčit. 

rajcata
Zdroj fotografie: Depositphotos

Semena vysušte správným postupem

Semínka z rajčete dostaňte ven, klidně pomocí lžičky. Pokud se rozhodnete pro cherry rajčata, získání semen bude jednodušší. Následně je propláchněte v jemném sítku a odložte je například na kus látky. Nechte je pět až sedm dní odstát a sušit. Sem tam s nimi protřepejte, aby mohla dokonale proschnout. Jistě se nejedná o žádný složitý krok. Stále na nich ale zůstala dužina, které se při dalším postupu musíte zbavit.

rajcata semena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Usušit, opláchnout a opět usušit 

Kroky uvedené výše byly pouze začátek. Nyní musíte ze semen odstranit veškerou dužinu, proto jste je měli nejdříve sušit. Dužina teď půjde lépe od semene oddělit. Toho docílíte tak, že je budete mnout mezi prsty. Následně je vysypte do jemného sítka a pod proudem vody je proplachujte. Pokračujte tak dlouho, dokud nebudou semena úplně čistá. Následně je dejte opět sušit. Stačí týden na tenkém plátýnku na topení.  

kohoutek voda koupelna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud nemáte vhodnou tkaninu, vyzkoušejte pečicí papír, ten funguje skvěle. Nezapomínejte na občasné promíchání semen, musí se řádně z každé strany prosušit, jinak podlehnou plísni. A pokud máte v plánu sušit i jiná semena, jiné druhy rajčat, nezapomeňte si je poznačit, protože výsev bude až za rok, do té doby byste to mohli zapomenout. 

Kde nejlépe semena skladovat?

Jakmile máte dosušeno, zbývá jen semínka dobře uskladnit, aby nesplesnivěla. V takovém případě se jeví jako nejideálnější dóza, která má vzduchotěsné víčko. Například zavařovací sklenice nebo plastový boxík, záleží jen na vás, co máte právě po ruce. Určitě nebude stačit, když semena strčíte pouze do pytlíku a následně do spíže. Nasáknou vlhkost a mohou se znehodnotit. Každou krabičku si popište, ať víte, jaký druh rajčete budete na jaře vysévat.     

Také uchováváte semena na další výsev?

Zdroj: The Gardener’s Almanac