Odstraňte škrábance z talířů během 5 minut. Budou jako nové
adbz.cz » Hobby » I talíře po babičce budou vypadat jako nové: Škrábanců se dá zbavit pomocí zubní pasty

I talíře po babičce budou vypadat jako nové: Škrábanců se dá zbavit pomocí zubní pasty

Odstraňte škrábance z nádobí snadno a rychle. Naučte se jednoduché triky s běžnými prostředky, které vám ušetří peníze a zároveň zachovají krásu vašich talířů.

poskrabany talir
Zdroj fotografie: abcMedia

Mnoho z nás má v kuchyni své oblíbené talíře, které vyhledáváme nejen díky praktičnosti, ale i pro jejich design. Nic však nepřeruší radost z dobrého jídla více než škrábance na našem milovaném nádobí. Tyto nepříjemné vady vznikají během času a mohou být frustrující. Dobrá zpráva je, že obvykle nejde o škrábance jako takové, spíše drobné oděrky nebo šmouhy od příborů. A ty se dají snadno odstranit.

Zubní pasta jako zázrak

Kouzelným pomocníkem při odstraňování oděrek z talířů a nádobí je obyčejná zubní pasta. O širokých možnostech využití zubní pasty v domácnosti jsme na adbz.cz již několikrát informovali. Nejenže čistí naše zuby, ale dokáže i zázraky s naším nádobím. Budete potřebovat pouze zubní pastu, vlhký hadřík a trochu času.

  1. Naneste pastu na poškozenou oblast talíře.
  2. Kruhovými pohyby začněte otírat škrábanec vlhkým hadříkem.
  3. Opláchněte talíř pod tekoucí vodou a proces zopakujte.

Další volbou při odstraňování škrábanců z vašich talířů je peroxid vodíku. Postačí namočit vatový tampon do peroxidu a jemně třít po poškozené ploše. Peroxid vodíku bývá k dostání v každé lékárničce a podle portálu Proženy.cz má spoustu jiných využití. Nicméně při odstraňování škrábanců z nádobí se velmi dobře osvědčil. „Dlouho jsem bojovala s tím, že moje talíře vypadaly zašle a jako poškrábané. Nejvíc mi pomohl peroxid,“ vyjádřila se spokojená čtenářka Anna M.

Zubní pasta tvoří otazník
Zdroj fotografie: Depositphotos
Zubní pasta má řadu nevšedních využití

Další alternativou je jedlá soda

Další skvělou možností, jak se zbavit oděrek na talířích, je dle webu The Kitchn jedlá soda. Nasypejte ji na talířek a přidejte malé množství vody, aby vznikla pasta, a tuto pastu použijte k otírání poškozených částí nádobí. Pokud takto neodstraníte všechny oděrky, můžete metodu zkusit zopakovat. Pravda je, že hlubší škrábance takto zcela neodstraníte. Pokud máte spoustu nádobí s oděrkami, nemusíte to brát jako dlouhou a obtížnou práci. Můžete to rozdělit na menší úkoly a řešit například talíře jeden den a misky další.

Trpělivost a pravidelná péče

Pravidelná péče o vaše nádobí může zabránit tomu, aby se oděrky a značky vůbec objevily. Osobně používám vždy jemné houbičky a při kontaktu nádobí s tvrdými kovovými nástroji si dávám velký pozor, což může být klíčem k udržení vašeho nádobí v co nejlepším stavu. Každopádně oděrky na talířích a nádobí nemusí být trvalým problémem. S těmito jednoduchými a efektivními postupy můžete obnovit jejich původní lesk a užívat si jídla s radostí.

Zubní pasta i jedlá soda mají lehce abrazivní vlastnosti, což je právě důvod jejich využití pro účely odstranění drobných škrábanců či oděrek. Stejně je ale lze aplikovat při péči o další věci v domácnosti, jedlou sodou třeba skvěle vyčistíte připálené hrnce i dřez.