Smradlavý brouk – co je zač a jak ho vypudit z bytu i zahrady. Vypadá neškodně, ale je to „malý terorista“
Ploštice se vyskytují téměř na každé zahrádce. Existují ale způsoby, jak se jich účinně a jednoduše zbavit. Vyberte si svého favorita.
Obsah
Smradlaví broučci, kteří svým tvarem připomínají štít, jsou známí svým zápachem podobným skunku nebo silnému koriandru, který vyprodukují, jsou-li rozrušeni nebo rozmáčknuti. Ploštice si rády pochutnávají na široké škále domácího ovoce a zeleniny i na lesních plodech. Některé osvědčené techniky vám pomůžou ochránit vaši úrodu a s plošticemi zatočit.
Jak vymýtit ploštice z vlastní zahrádky
Prvním pravidlem je čistota. Ploštice se rády schovávají v tlejících kmenech nebo pod kompostovací hromadou. Mějte proto takové věci dál od svých obydlí a záhonků. Pravidelně odstraňujte odumřelé listy, zbavte se plevele i přerostlé výsadby. Nenechávejte na záhoncích nic, co by ploštice přitahovalo. S příchodem podzimu se někteří jedinci vydají hledat útočiště i do vašich domovů, kde si můžou pochutnat na čem se jim zlíbí.
Rostliny proti plošticím
Těchto smradlavých broučků se můžete zbavit i vysazením něčeho pro ně smradlavého. Vysaďte například česnek, levanduli, tymián nebo třeba ředkvičky, měsíček a chryzantému. Tyto silné aromatické rostlinky odpuzují ploštice. Vysadit můžete i rostlinky, které jsou lákavé pro přirozené nepřátelé ploštic. Díky nim ploštice vaše rostlinky tolik vyhledávat nebudou.
Odborníci zjistili, že francouzský měsíček, pohanka a třezalka nachová účinně přitahují parazitické vosy, které kladou svá vajíčka do vajíček ploštic. Tyto vosy jsou menší a nepředstavují problém pro člověka. S plošticemi vám mohou pomoct i ptáčci. Například střízlíci je mají jako oblíbenou svačinku.
Využijte proti hmyzu vodu
Ploštice můžete zkusit zlikvidovat i tak, že na pánev nalejete mýdlovou vodu a nad pánev připevníte světlo které v noci ploštice přitáhne a ty spadnou do vody. Existují i fermentované lapače, které broučky přilákají do nastražené pasti.
Česnekový sprej
Smrad můžete zneškodnit smradem tak, že si doma na ploštice vyrobíte česnekový sprej. 5 až 6 stroužků česneku nasekejte najemno a dejte vařit do 4,2 l vody. Jakmile směs vychladne, sceďte a rozprašovačem ji můžete nastříkat přímo na náchylné rostlinky.
Popel nebo mýdlo
Na boj proti plošticím můžete použít i běžně dostupné postřiky nebo si vyrobit vlastní tak, že 5 lžic tekutého mýdla smícháte s přibližně 4 l vody. Někdo používá dřevěný popel, který můžete využít i proti slimákům a šnekům. Po dešti můžete kolem napadaných rostlin nasypat tenkou vrstvu popela.
Jak vy bojujete s plošticemi?