Neleňte a připravte dům a zahradu na tuhou zimu. Chalupářský způsob ušetří tisíce korun a ochrání majetek před mrazy

Podzim už se oficiálně přihlásil o slovo. Nyní je tedy čas připravit svůj domov na chladné období roku. Zima se dostaví, co nevidět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před zimou je potřeba doma udělat několik věcí, které budou nejen šetřit vaše peníze, ale také chránit váš domov před mrazivým počasím. Jednou z mnoha věcí, kterou je potřeba zařídit, je kontrola kotle nebo tepelného čerpadla. Není nic horšího než na počátku topné sezóny zjistit, že je systém rozbitý a vy si nemůžete zatopit, aby vám doma bylo příjemné teplo.

Kotel je třeba kontrolovat

Technik by měl každoročně zkontrolovat kotel abyste se ujistili, že je vše v dobrém stavu. Čím dřív technika zavoláte, tím lépe. Později má většinou plné termíny. Pokud máte ventilátor, zkontrolujte i ten. Právě ventilátor může rozfoukávat teplo a vy tím budete spořit energii. Pokud jste měli loni na domě rampouchy, pořiďte včas opatření proti nim. Když už budete v blízkosti střechy, tak ji také zkontrolujte. Mohou na ni být poškozené nebo chybějící tašky. Pokud máte střechu rovnou, očistěte ji od listí a jehličí.

iZdroj fotografie: Pexels

Zkontrolovat byste měli také těsnění mezi obklady a okenními a dveřními rámy. V případě potřeby znovu použijte vnější tmel. Vhodný je silikonový. Nezapomeňte na kontrolu okapů. Mohou být zanesené listy nebo jinými nečistotami. Pokud je nedokážete vyčistit, zavolejte si odbornou pomoc. Vhodné je svody také oddálit od fasády, aby voda nevytékala blízko základů. Když jsme u vody, obejděte také venkovní kohoutky, aby v nich nezamrzla voda. Pak by mohlo potrubí prasknout.

Vypusťte i zavlažování

Pokud máte na zahradě zavlažovací systém, je třeba vypustit vodu, aby nezamrzla. V případě, že máte na zahradě spadané listí, tak je vhodné ho nadrtit na malé kousky a použít je na hnojení trávníku. Lístky se přes zimu rozloží, a to vyživí váš trávník. Sekačku, kterou běžně používáte na úpravu trávníku byste měli také zazimovat.

Vhodné je naplnit nádrž stabilizovaným palivem nebo ji naopak úplně vyprázdnit třeba tím, že sekačka poběží na prázdno. Před zimou es nevěnujte stromům, zahradníci doporučují se stříháním počkat do pozdní zimy.

iZdroj fotografie: Pexels

Otestujte také své kalové čerpadlo. Zejména po dlouhém období sucha nebo před deštivým obdobím je kontrola důležitá. Na podzim je vhodné také zavolat kominíka, který zkontrolujte stav vašeho komínu a průduchů. Předejdete také možným požárům. Před zimou doplňte zásoby soli nebo štěrku, zkontrolujte také lopaty, hrabla nebo frézy. Jedině tak budete opravdu připraveni na první sněhové přívaly, které dříve nebo později přijdou.

Jak připravujte dům na zimu vy?

Zdroj: Kiplinger

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články