Jak ověřit kvalitu mléka: Stačí si ho kápnout za nehet a sledovat, jak reaguje

Tento jednoduchý trik vám pomůže zjistit kvalitu kravského mléka a případně vás ušetří od celé řady nepříjemností. Postačí vám k tomu jen jediná kapka.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Kravské mléko patří nejen mezi oblíbené nápoje, ale taky surovinu, ze které lze vyrobit velké množství mléčných produktů. Pokud se rozhodnete pro nákup u nového farmáře nebo dodavatele, vyzkoušejte tento jednoduchý test. Rychle zjistíte, zda se jedná o kvalitní plnotučné mléko nebo máte ošizený výrobek naředěný určitým množstvím vody.

Co budete k testování potřebovat

Tento test je tak rychlý a snadný, že k němu nebudete potřebovat nic jiného než kapku daného mléka a svůj vlastní nehet. Během pár vteřin budete znát výsledek a můžete si tak být stoprocentně jistí kvalitou a složením daného výrobku. Zvlášť pokud se chystáte s mlékem dále pracovat a vyrábět z něj jiné výrobky, je jeho nejvyšší kvalita opravdu důležitá.

Jak provést test kvality mléka

Než se do tohoto testu pustíte, ujistěte se, že jsou vaše ruce a zejména nehty opravdu čisté. V případě jejich znečištění nebo umaštění by konečné výsledky mohly být zkreslené. Pro jistotu je nejdříve důkladně omyjte a vysušte. Poté si kápněte kapku mléka na nehet a sledujte, co se stane. Do jedné minuty budete přesně vědět, na čem jste.

Jak poznat kvalitní mléko

Pokud jste si na nehet kápli mléko, a to zůstalo několik vteřin na místě, aniž by se roztékalo do stran, pak se jedná o poctivý přírodní produkt. Velký obsah tuků a bílkovin způsobuje, že je jeho konzistence hustší, a tak se po nehtech téměř neroztéká. Naopak ředěný produkt se při kápnutí na nehet okamžitě začne roztékat a na nehtu vám skoro nic nezůstane.

Láhev mléka iZdroj fotografie: Piqsels

Mléko se vodou ředit nesmí

Přestože je ředění mléka vodou přísně zakázáno, můžete se setkat s prodejci, kteří se snaží tento zákon obejít. Zkušený kontrolor údajně dokáže kvalitu a složení mléka poznat hned na první pohled, vám bude stačit znát tento jednoduchý a osvědčený trik. Takto zaručeně a spolehlivě odhalíte případného podvodníka i poctivého prodejce, u kterého se vyplatí mléčné výrobky nakoupit.

Jak poznat prošlé mléko

Pokud se datum v kalendáři blíží datu vytištěnému na obalu a určujícímu konec expirace, je dobré mít v rukávu ještě jeden trik. Díky němu spolehlivě určíte, zda je mléko ještě poživatelné a bezpečné ke konzumaci, aniž byste po jeho vypití riskovali, že budete muset strávit nepříjemné chvíle na záchodě. Ušetřete si zdravotní potíže a zažívací nepříjemnosti a v případě nejistoty mléko nejprve otestujte.

Jaké způsoby testování kvality mléka znéte vy?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články