7 tipů, jak odstranit veškerý zápach z bot | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Sbohem, páchnoucí boty. Sedm osvědčených rad, jak je udělat svěží a zabránit smradu i do budoucna

Sbohem, páchnoucí boty. Sedm osvědčených rad, jak je udělat svěží a zabránit smradu i do budoucna

Boty mohou po dlouhodobém nošení často zapáchat, a to u některých jedinců obzvláště intenzivně. Tyto triky vám je pomohou udržet co nejdéle svěží.

smradlave boty chodba
Zdroj fotografie: iStock

V uzavřených botách se nohy často potí, což může vést k hromadění vlhkosti a následně vzniku nepříjemného zápachu. Jedná se o poměrně častý problém, který vás však může nepěkně shodit na jakékoliv návštěvě, a proto byste jej měli řešit co nejdříve. Naštěstí však existují účinné domácí způsoby, jak veškerý zápach snadno odstranit a udržet tak své boty co nejvíce svěží. Níže jsme si pro vás připravili ty nejlepší z nich. 

1) Udržujte boty v suchu

Aby vaše boty nezapáchaly, měli byste se je snažit vždy udržovat v suchu. To znamená, že jakmile přijdete domů v deštivých a mokrých dnech, ihned si zujte boty a důkladně je osušte. Můžete například stáhnout tkaničky, vyjmout stélky a poté je postavit vedle topení nebo na místo, kam svítí teplé sluneční paprsky. 

2) Boty můžete zmrazit

Bakterie, které jsou příčinou zápachu, nemají rády příliš nízké, nebo naopak vysoké teploty, a proto se jim daří v záhybech těla, mezi prsty a zejména ve vlhkém prostředí bot. Pokud je tedy chcete vyhubit a udržet tak své boty svěží, jednoduše vložte svou obuv do pevně uzavíratelného nylonového sáčku a poté do mrazáku. Můžete je tam nechat přes noc a druhý den je důkladně vysušit, nejlépe na čerstvém vzduchu. V opačném případě můžete použít pro dezinfekci bot teplou páru. Jistě budete překvapeni, jak je tato metoda účinná. 

otevirani lednice mrazak
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Citrusové plody

Kůra citrusových plodů, zejména citronu a pomeranče, obsahuje spoustu esenciálních olejů, které můžete použít k dezodorizaci bot – jedná se navíc o skvělý způsob, jak využít něco, co byste stejně vyhodili. Stačí ji jednoduše vložit do bot přes noc a druhý den si budete moci obout příjemně vonící tenisky.

4) Esenciální oleje

Pokud je zápach opravdu intenzivní a nepomáhá vám ani citrusová kůra, můžete zkusit použít k jeho odstranění sílu esenciálních olejů. Mezi ty nejúčinnější z nich patří levandulový, který disponuje antibakteriálními účinky, pomáhá neutralizovat nepříjemné pachy a velmi příjemně voní. Jednoduše nakapejte pár kapek dovnitř vašich bot a uvidíte, jak budou do druhého dne krásně svěží a voňavé.  

5) Jedlá soda

Jedlá soda je univerzální zázrak, který dokáže pohlcovat jak vlhkost, tak i nepříjemné pachy způsobené bakteriemi. Jednoduše ji proto nasypejte dovnitř bot a nechte ji působit přes noc, aby byly její účinky co nejefektivnější. Druhý den pouze prášek důkladně vyklepejte, a pokud chcete účinek posílit, můžete do směsi přidat také antibakteriální prostředek s oxidem zinečnatým, který je k dostání v lékárně.

jedla soda korek lzice lahev
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Čistý alkohol

Dalším skvělým způsobem, jak odstranit veškerý zápach z bot, je použití čistého alkoholu, který je k dostání téměř v každé lékárně. Stačí do něj namočit vatový tampon a ten následně vložit do bot. Tekutina se rychle odpaří, přičemž díky svým antibakteriálním účinkům pomůže odbourat také veškeré usazené pachy. Můžete jej také kombinovat s esenciálními oleji, aby vaše boty navíc krásně voněly.

7) Kočičí stelivo

Kočičí stelivo skvěle pohlcuje vlhkost a váže zápach, tudíž se jedná o dalšího účinného pomocníka v boji proti nepříjemnému zápachu. Jednoduše směs vložte do bot, nechte ji působit přes noc a druhý den ji vysypte do koše.