Jak vyhubit mravence jedním šmahem: Levná metoda pomocí mouky
Mravenci jsou ve své podstatě užitečný hmyz, ale v domácnosti je nechcete vidět. Dokážou se snadno dostat k uskladněným potravinám. Papírový obal pro ně není překážka.
Obsah
Když se tento hmyz ve velkém nastěhuje do skleníku nebo na zahradu, nadšený z toho není žádný pěstitel. Kolonie mravenců budují systémy chodeb a mohou podrýt kořeny rostlin. Nejhorší ale je, že žijí v symbióze s dalším hmyzem. Třeba s mšicemi, jež ve svém zeleném království opravdu nechcete ani koutkem oka zahlédnout.
Dokážou se dostat i přes papírový obal
Mravenci ale nepůsobí problémy jenom na zahradě. Často se vyskytují i v domácnostech, které jim většinou skýtají jednoduše přístupný zdroj potravy. Jejich pozornosti neunikne v podstatě žádná uskladněná potravina. Jakmile nemáte cukr, koření, pečivo nebo čokoládu v uzavíratelné dóze, do které nemají šanci se dostat, stane se jejich terčem. Dokážou se dokonce i prokousat papírovým obalem.
Existuje spousta způsobů, jak se mravenců v bytě nebo na zahradě můžete efektivně zbavit. Nejčastěji lidé sázejí na chemické prostředky, které se dají kolem sta korun pořídit v obchodech, nebo na dražší pasti. Jejich účinnost je ale mnohdy přinejmenším sporná. Jde to ale také přírodní cestou, a navíc za pár korun. Výsledný efekt bývá překvapivě mnohem účinnější než v případě nakoupených chemických nástrah.
Na zahradě i v bytě pomůže mouka
Zabránit tomu, aby kolonie mravenců nepoškodily rostliny nebo i nábytek a nekontaminovaly potraviny, můžete snadno. A pomůže vám v tom překvapivě úplně obyčejná mouka. Mravenci totiž mají složitý potravní systém založený na výměně sladkého sekretu zvaného trofalaxe, který je produkován ve speciálních žlázách. Mouka, jak je všeobecně známo, obsahuje opravdu pořádnou nálož sacharidů, které mravence lákají.
Jenže sladké sacharidy obsažené v mouce dokážou nadělat v malých tělíčcích pořádnou paseku. Když ji mravenci pozřou, ucpává jim trávicí trakt. Plynatost, nadýmání i zácpa pak způsobují jejich smrt. Pokud se chcete nezvaného hosta bytu nebo zahrady zbavit, mouka je správnou volbou. Stačí, když místa, kde se hmyz hojně vyskytuje, třeba u odpadkových košů nebo u kompostu, posypete tenkou vrstvou nejlépe pšeničné nebo kukuřičné mouky. Méně účinná je žitná a ovesná.
Postup musíte několikrát opakovat
Mravenci nezmizí hned. Postup musíte každých několik dní opakovat. Uhynulý hmyz pak stačí zamést nebo vyluxovat. Jde o levnou metodu likvidace nezvaných hostů, která je bezpečná i pro domácí malíčky nebo malé děti. Funguje na celou řadu druhů mravenců, již se v tuzemsku vyskytují. Drobnou nevýhodou je zdlouhavost procesu a to, že moučnou nástrahu musíte líčit opakovaně, než se dostaví kýžený efekt. V prostředí, kde je vlhko nebo větrno, mouka fungovat nebude.