Na povrch vyplavala pravda o másle. Koupili jste si někdy jednu z těchto značek? Měli byste vědět, do čeho jdete

Zajímá vás, proč jsou české pulty přeplněny másly ze zahraničí? Přečtěte si, jak levné dovozy ohrožují domácí farmáře a co to znamená pro nás jako spotřebitele.

i Zdroj fotografie: The Digital Pimp / Creative Commons / CC BY
                   

Jak je možné, že se naše obchody hemží zahraničními másly, zatímco české produkty ustupují do pozadí? Více než polovina másel na českých pultech pochází z ciziny. Proč dávají obchodní řetězce přednost zboží odjinud a jak to ovlivňuje domácí výrobce? Odpovědi na tyto otázky vám přinášíme v následujícím článku, který zkoumá příčiny tohoto trendu a jeho dopady na český potravinářský trh. Dozvíte se, jak se české produkty snaží v těchto těžkých podmínkách obstát a jaké kroky se přijímají na ochranu domácí produkce před zahraniční konkurencí.

Domácí výrobci v ohrožení

Dana Večeřová, šéfka Potravinářské komory ČR, pro web SeznamZprávy uvádí, že pokud dovoz v některé kategorii přesáhne 30 %, začínají mít domácí výrobci problémy. V případě mléčných výrobků dovoz dosáhl už 40 %. Často se jedná o produkty, jež by se mohly vyrábět i u nás, například sýry a jogurty, které jsou dováženy i z Německa, a to i z českého mléka.

Kudrlinky z másla v misce
iZdroj fotografie: Deposithotost
Mnoho z mléčných produktů se do Česka přiváží ve zmrazeném stavu a následně se prodává jako čerstvé.

Zboží z dovozu je levné, ale…

Podle Jiřího Kopáčka z Českomoravského svazu mlékárenského tvoří dovoz mléčných výrobků, jako jsou sýry a másla, více než polovinu domácí spotřeby. Zahraniční produkty jsou často levnější kvůli nízkým výrobním nákladům, což zvyšuje jejich podíl na trhu. V článku na AgroPressu pak Jiří Kopáček upozorňuje také na to, že cena mléka tvoří 70 až 80 % ceny mléčných výrobků. Dana Večeřová připomíná, že i přes nedávný pokles cen potravin je již další snížení cen nepravděpodobné, a to z důvodu rostoucích nákladů na výrobu.

Green Deal

Dana Večeřová také upozorňuje na negativní dopady přísných regulací Green Dealu – plánu obsahujícího opatření, která mají podpořit účinné využívání zdrojů prostřednictvím přechodu na čisté oběhové hospodářství. Ty podle ní mohou za nedostatek domácích surovin a zvýšení dovozů z třetích zemí. Kritizuje také politizaci protestů proti Green Dealu a poukazuje na riziko spojení legitimních obav s politickými agendami. Zmiňuje rovněž kontroverzní kroky některých firem, jako je vyřazení produktů společnosti Rabbit z nabídky online supermarketu Rohlík, což považuje za politicky motivované rozhodnutí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články