Díky dětem mohou mít jejich rodiče elektřinu úplně zdarma. Přebytečná energie z fotovoltaiky se dá totiž sdílet
Koncept sdílení přebytečné energie z fotovoltaických (FV) systémů se stává realitou. Jeho využití je opravdu snadné.

Obsah článku
Představte si, že byste vyráběli solární energii na střeše svého domu a sdíleli ji s rodinnými příslušníky nebo sousedy vzdálenými třeba i stovky kilometrů, jak píše web Přebytky. Jaké změny by to mohlo přinést v oblasti energetické účinnosti a nákladů?
Sdílení fotovoltaické energie: Změny pro domácnosti
Od července 2024 mohou všechny domácnosti v ČR sdílet elektřinu vyrobenou prostřednictvím svých fotovoltaických systémů. Jde o systém, který slibuje snížení nákladů, podporu udržitelného využívání energie a zvýšení energetické nezávislosti.

Jak to funguje? Snadno
Když vyrobíte více elektřiny, než potřebujete, můžete nyní přebytek distribuovat na jiná místa. Některé příklady za všechny:
- Využijte elektřinu vyrobenou na solárních panelech své chaty k napájení svého bytu v jiném městě.
- Sdílejte energii se sousedy a vytvářejte lokální mikrosítě.
Nejde o fyzický přenos elektronů, ale o vyrovnávání vstupů a výstupů v národní síti. „Veškerá energie, kterou dodáte do sítě, je zaznamenána a porovnána s odběry jinde, což často vede k nižším nákladům než nákup energie přímo ze sítě,“ říká k tématu specialista z oboru pan Luboš T. z Častolovic.
Klíčové požadavky na sdílení energie
Pro účast v tomto systému však musíte dle informací ze stránek Woltair splňovat určité podmínky. Potřebovat budete například chytré měřiče, které zaznamenávají údaje každých 15 minut.
- Spotřebitelé se musí zaregistrovat buď jako „aktivní zákazníci“, nebo vytvořit „energetické společenství“.
- Všichni účastníci takové sítě musí informovat Energetické datové centrum, které dohlíží na tok energie a spravuje bilanci sítě.
udalosti247.cz
15 h
udalosti247.cz
16 h
udalosti247.cz
16 h