Levná energie na dosah? Měla by se vyrábět z vesmíru a bude stát jen čtvrtinu toho, kolik za ni platíme teď
Lidé budou nejspíše získávat energii z vesmíru. Díky novým zařízením klesne její cena zhruba na čtvrtinu a nebude na ni mít vliv počasí.
Vysoké ceny energií trápí v současné době řadu lidí po celém světě. Naštěstí se ale objevila možnost, díky které by se to mohlo vše brzy změnit. Britská společnost totiž pracuje na tom, aby ji šlo získávat z vesmíru, což by dle webu Iflscience poskytlo Zemi obrovské množství elektřiny za přibližně čtvrtinovou cenu oproti jadernému ekvivalentu.
Elektřina dostupná z vesmíru
Solární energie z vesmíru byla donedávna nereálnou myšlenkou, ovšem nyní britský start-up Space Solar představil nový projekt, díky kterému by šla získávat efektivně za dostupnou cenu. Odstartovat má na Islandu a s naplněním cíle bude pomáhat také společnost SpaceX. Do roku 2030 by tak měla být na oběžnou dráhu Země vyslána první družice.
Obnovitelný zdroj energie bude podle výpočtů produkovat třicet megawattů čisté energie, což je dostatečné množství zhruba pro tři tisíce domácností. To budou posuzovat právě obyvatelé Islandu, kteří se stanou prvními odběrateli. Do roku 2036 by pak britští vědci měli vybudovat flotilu šesti vesmírných solárních elektráren.
Přijatelná cena a počasí už nebudou problém
Výhodou nového projektu je především skutečnost, že nemusí brát ohledy na počasí a bude schopen dodávat Zemi obrovské množství energie za velmi nízkou cenu. Podle předpokladů by to mohlo být více než patnáct gigawattů denně. Družice se přitom budou pohybovat okolo střední oběžné dráhy planety, a to ve výšce od 2 do 36 tisíc kilometrů.
Oproti jadernému ekvivalentu pak vesmírná solární energie poskytne lidem na Zemi elektřinu za přibližně čtvrtinovou cenu. Konkurovat bude moci však i obnovitelným zdrojům, jako jsou dle webu Deník fotovoltaiky a větrné turbíny. Právě ty totiž závisí především na počasí a povětrnostních podmínkách, které mohou přispívat k výpadkům.