Čištění mikrovlnky je díky citronu hračka

Čištění mikrovlnné trouby je neoblíbená činnost, kterou se však nevyplatí odkládat. Díky obyčejnému citronu bude spotřebič během chvilky čistý a bez zápachu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čištění mikrovlnky jsem neměl nikdy moc v lásce, a proto jsem se vždy snažil najít snadné způsoby, jak na to jít rychle a efektivně. Po mnoha marných pokusech jsem naštěstí našel na webu TheKitchn úžasný trik s citronem, díky kterému to lze zvládnout již během několika minut, bez použití zbytečné chemie, a navíc s minimálním rizikem poškození přístroje. Toto úžasné ovoce totiž obsahuje silné látky, které mohou předčit jakýkoliv komerční prostředek a působí zcela přirozeně.

Mikrovlnku je nutné čistit pravidelně 

Mikrovlnnou troubu má dnes v domácnosti pravděpodobně každý. Jedná se o skvělého pomocníka, který mi často pomůže ohřát jídlo během několika chvil, nebo dokonce svým způsobem usnadnit vaření, jak jsme na našem webu Adbz již zmiňovali. Mnoho lidí však zapomíná na to, že je třeba tento spotřebič také správě čistit. Naštěstí existují jednoduché domácí potraviny a prostředky, kterými to můžete hravě zvládnout již během několika minut, a to velmi efektivně. 

Mezi nejúčinnější způsoby, jak se zbavit nečistoty a nepříjemného zápachu zařízení, se podle mě řadí použití vody s citronem. Toto citrusové ovoce totiž obsahuje velmi silné látky, které si hravě poradí s každým zaschlým kouskem jídla a také nepříjemným pachem, který se může snadno přenést na ohřívané pokrmy. Abyste mikrovlnnou troubu vyčistili co nejefektivněji, je dobré na to jít postupně – nezapomínejte také provádět tento postup alespoň jednou měsíčně, čímž udržíte přístroj svěží po dlouhou dobu a nebudete si muset po několika letech kupovat nový. 

Citron odstraní nečistoty i zápach z mikrovlnky

Trik spočívá v tom, že si ve vhodné nádobě připravíte vodu s citronovou šťávou – dle webu WikiHow postačí na 1 kus ovoce použít 250 ml vody, ovoce můžete vymačkat a použít i slupky. Směs pak důkladně zamíchejte a poté vložte ji do mikrovlnné trouby. Následně přístroj zavřete a spusťte jej na 2 až 3 minuty na maximální výkon. Jakmile uplyne stanovená doba, pusťte se do čištění vnitřního prostoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Citron odstraní každou nečistotu v mikrovlnné troubě

Skleněnou desku z mikrovlnné trouby vyjměte a dobře omyjte vodou, poté naneste citronovou šťávu a nechte ji chvíli pracovat. Po několika minutách ji stačí opět spláchnout a nakonec ještě umýt klasickým mycím prostředkem, který běžně používáte. Citron si skvěle poradí i s těmi nejodolnějšími zaschlými skvrny, odstraní usazené bakterie a deska bude díky němu opět krásně lesklá a voňavá. Poté jednoduše houbičkou setřete celý vnitřek – půjde to jako po másle, a navíc bude krásně vonět po citrusech.

Alternativou je ocet či jedlá soda 

Ocet a jedlá soda jsou dle webu Taste of Home dalšími užitečnými prostředky, které vám dokáží pomoci odstranit veškeré nečistoty z mikrovlnné trouby. Postupovat můžete následovně: 

  • Přidejte ¼ šálku octa do sklenice vody, vložte směs do přístroje a poté jej spusťte na nejvyšší teplotu a roztok zahřívejte zhruba 5 minut. Poté houbičkou otřete všechny nečistoty a nechte chvíli větrat. 
  • Pokud chcete použít jedlou sodu, rozpusťte 2 polévkové lžíce prášku ve sklenici vody a ohřívejte několik minut. Nakonec její vnitřek otřete do sucha papírovou utěrkou.

Jedná se o velmi užitečné metody, které poslouží stejně jako citron a taktéž působí zcela přirozeně. Mikrovlnnou troubu nezapomínejte také čistit zvenčí, nejlépe mírně navlhčeným hadříkem – důležité je neignorovat ani ta nejmenší zákoutí, kde se taktéž často hromadí mastnota a další nečistoty. 

Jak se tyto užitečné metody osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články