Brambory vykvetly –⁠ co udělat, aby hlízy byly větší: Hnojení popelem, odstranění květů a zalévání

Tento jednoduchý a osvědčený trik vám pomůže zajistit, aby byla vaše bramborová úroda plná velkých a šťavnatých plodů. Odhalte tajemství jejich úspěšného pěstování.

pěstování brambor i Zdroj fotografie: iStock
                   

Není nic lepšího než moci na vrcholu sezony sklízet na vlastní zahrádce čerstvé plody ovoce a zeleniny. Aby však byla vaše úroda co největší, musíte plodinám dopřát tu nejlepší péči. Ve chvíli, kdy vám vysazené brambory začnou kvést, byste se na ně měli zaměřit a podniknout tyto kroky. Díky nim budete sklízet velké a šťavnaté plody po kýblech.

Dodejte jim vodu

Kvetoucí brambory mají větší spotřebu vody, a proto je nezbytné je pravidelně zalévat. Alespoň jednou za léto byste měli ke každému keři nalít až 3 litry vody. Ideálně tuto činnost provádějte brzy ráno, kdy ještě nehrozí, že by sluneční paprsky listy rostlin spálily. Pokud je budete zalévat večer, vlhké prostředí bude přitahovat více pozornosti slimáků a šneků. Jiné potřeby budou mít brambory pěstované v květináčích nebo v pěstebních nádobách.

Zejména při dlouhotrvajícím období sucha byste měli stav vysazených brambor neustále kontrolovat. Ve chvíli, kdy jejich listy začnou žloutnout nebo si všimnete zpomaleného růstu, znamená to, že půda potřebuje mnohem více vody. Její nedostatek způsobí malé množství plodů, které budou celkově výrazně menší, a dokonce i s horší chutí.

Sklizené brambory uskladněné v bedýnce iZdroj fotografie: Depositpohotos

Brambory je potřeba hnojit

Výživnou a účinnou hnojicí směs si doma snadno vyrobíte jen z pár surovin. Potřebovat budete jen 3 polévkové lžíce dřevěného popela a 1 čajovou lžičku síranu draselného. Obě složky důkladně promíchejte a použijte k hnojení. Půdu v záhonech nejprve navlhčete vodou a poté hnojivo okolo jednotlivých rostlin nasypte a nechte působit.

Dalším způsobem, jak kvetoucí brambory vyživit, je dopřát jim zálivku z divizny. Jíchu z této byliny si připravíte tak, že naplníte kyblík jejími nadzemními částmi a po okraj je zalijete vodou. Uzavřete víkem a nechte na teplém a slunném místě několik dní uležet. Jakmile se na hladině objeví pěna, je nálev připraven k použití. Nakonec ho nařeďte vodou v poměru 1 : 10 a nalijte ke kořenům.

Zbavte se škůdců a květů

Mezi nejčastější škůdce, kteří vás poměrně rychle dokážou připravit o celou úrodu, patří mandelinky. V boji proti nim vám postačí 10 litrů vody smíchaných s kouskem dehtového mýdla. Roztok pomocí rozprašovače naneste na listy a nechte působit. Někteří zahradníci doporučují také květy brambor odstranit, aby rostliny neplýtvaly svou energií k jejich tvorbě.

Jak pěstovat brambory

Čím hnojíte kvetoucí brambory vy?

Zdroj: Gardenary
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články