Výhody a nevýhody stavby domů z CLT desek | adbz.cz

Vybrat, či nevybrat stavební konstrukci z CLT panelů? V řadě ohledů překoná beton i ocel, má ale i své mínusy

Křížové laminované dřevo označované anglickou zkratkou jako CLT je široce používané dřevo po celé Evropě. Je silné, lehké a skvěle se s ním pracuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zjistili jsme, jaké má tento materiál výhody a jaká jsou rizika jeho použitá. CLT se vyrábí spojováním jednotlivých dílů vysušených v peci slepením v kolmých vrstvách. Vrstvení se opakuje na požadovanou tloušťku. Obvykle se dělá tři, pět nebo sedm vrstev. Tyto pevné panely se stlačí a uschnou. Výsledkem je stabilní a pevný produkt.
Dodatečné úpravy nejsou potřeba

Panely se konstruují na CNC strojích a ve chvíli, kdy s nimi řemeslníci pracují, už nevyžadují velké úpravy. Jsou osazované jako systémy odolávající strukturální zátěži. Křížové laminované dřevo se využívá jako podlaha, stěny, nebo dokonce střecha. CLT byl vyvinutý v Rakousku již v roce 1996 a od té doby se používá po celém světě, zejména pak v Evropě. Využití tohoto materiálu na stavbě může ušetřit peníze. Oproti betonu může jít až o 15 %. Jde o to, že je to lehký materiál, a proto vyžaduje menší základ.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Také nároky na pracovní sílu jsou nižší. Prefabrikované panely vyžadují méně pracovníků k jejich umístění. Důležitá je přesnost výroby, na niž dělníci spoléhají. Výhodou CLT je mimo jiné rychlost instalace, která je ve srovnání s jinými materiály vyšší. Mezi další výhody tohoto materiálu se určitě počítá udržitelnost. Dřevo je totiž považováno za pozitivní z hlediska obnovitelnosti a sníženým dopadům uhlíku. Vyzdvihuje se také vysoká odolnost proti nárazu.

Výčet výhod nekončí

Skvěle hodnocená je také požární výkonnost. Během požárního testování jsou typickými body selhání ocelové spoje, nikoli samotný produkt. Nesporný je také estetický vzhled. Za výhodu tohoto materiálu se považuje i méně hluku na stavbě. Tento materiál je pevnější než jiné, což poskytuje bezpečnější pracovní prostředí. Stavby z CLT jsou lehké, rozměrové stálé a vzduchotěsné.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevýhodou stavebního materiálu mohou být komplikované opravy jednotlivých částí a také vyšší cena oproti jiným systémům dřevostaveb. V Čechách se CLT panely nazývané někdy jako KHL desky z vrstveného dřeva používají hlavně pro stavbu rodinných domů. Jinde ve světě se však z tohoto materiálu běžně staví také vícepatrové bytové domy nebo administrativní budovy.

Postavili byste si dům ze dřeva?

Zdroj: Axaxl

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 140 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Okra reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a zmírňuje únavu. Přesto ji majorita Čechů nezná
DámskýDeník.cz
Žena se stará o celou domácnost sama, muž jen celé dny vysedává u televize. Reakce její tchýně vám sebere slova z úst
Události247.cz
Dvě dávky vakcíny jsou málo. V nemocnici na JIP leží s covidem třetina plně očkovaných pacientů
VědaŽivě.cz
Před smrtí nebylo úniku: Vědci popisují největší vymírání v historii Země, které slouží jako varování pro dnešní dobu