Chraňte se před vloupáním a újmou. Policie varuje, na co si dát v Česku největší pozor a co Češi hojně podceňují

Efektivní zabezpečení domácnosti před vloupáním je stále aktuální téma. Je dobré znát tipy a triky jak vloupání předcházet, ale zároveň co dělat v případě, že k němu dojde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Domov je místo, které všichni považujeme za maximálně bezpečné. Co ale udělat proto, aby tomu tak skutečně bylo? Majetková kriminalita totiž patří mezi nejrozšířenější trestní činnosti. Ve většině případů se jedná právě o vloupání do bytů, rodinných domů nebo rekreačních objektů, které nejsou užívány celoročně, jako jsou chaty nebo chalupy.

Mohu se i já stát obětí majetkové trestné činnosti?

Mnozí se domnívají, že jim zloději doma nemají co ukrást, a tak se přeci nemohou stát oběťmi. Majetková trestná činnost ale nemusí být vždy tak dokonale promyšlená a zloději ne vždy musí jít o lup ve velké hodnotě. Zároveň jsou věci, které sice finanční hodnotu mají velmi malou, ale jejich emocionální hodnota může být pro vás a vaše blízké nevyčíslitelná. Jaké kroky tedy podniknout, abyste riziko vloupání co nejvíce minimalizovali?

iZdroj fotografie: Pexels

Základní pravidla

Při odchodu z domu vždy zamykejte dveře a okna. I okno otevřené na tzv. ventilačku může být pro kdejakého zloděje pozvánkou podívat se dovnitř, takže mějte okna vždy raději zavřené. Nesdílejte na sociálních sítích fotky svého vybavení a ani to, kdy například odjíždíte na dovolenou. Vaše sociální sítě můžou být totiž pro zloděje jako jídelní lístek v restauraci. Bude přesně vědět pro co se má zastavit a kdy.

iZdroj fotografie: Pexels

Zloděje dokáže odradit i tak malá věc, jako je například cedule, která upozorňuje na přítomnost psa na pozemku. Na druhou stranu nešikovně opřený žebřík o plot, zahradní vybavení na trávníku nebo před kůlnou může zloděje naopak nalákat. Pamatujte, že zloději chodí nejčastěji ze zadní strany domu. Myslete tedy na to, jak byste tuto cestu potenciálnímu zloději co nejvíce znepříjemnili.

Elektronické zabezpečení a selský rozum

V dnešní době je na trhu široká škála zabezpečení v různých cenových relacích a tyto možnost zabezpečení mohou být dostupné opravdu pro každého. Kromě bezpečnostních dveří, elektronického zámku nebo kamer – ať už reálných nebo šikovně umístěných maket můžete investovat také do zabezpečení balkonových dveří a vrat do garáže. Pořídit si také můžete elektrospínač, který při delší nepřítomnosti doma zapne a vypne například světla či rádio tak, aby si vaší nepřítomnosti nikdo nevšiml.

iZdroj fotografie: Pexels

Důležité je také dbát na to abyste si nepustili nikoho cizího domů. Jedná se zejména o podomní obchodníky, výběrčí poplatků aj. Dáváte tak totiž cizím lidem možnost zmapovat území a zjistit více o tom, jaké vlastníte vybavení. Důležité je tuto osvětu šířit také mezi staršími členy rodiny a dětmi, což jsou dvě skupiny členů domácnosti, které můžou být velmi důvěřivé.

Našel jsem vylomené dveře, co teď?

Pokud jste se stali obětí majetkové trestné činnosti a všimli jste si například vylomeného zámku, nevstupujte do objektu. I když je šance, že se bude pachatel nacházet ještě uvnitř velmi malá, ale stále tam je. Mějte vždy na paměti bezpečí sebe a svých blízkých. Zároveň také předejdete zničení důkazního materiálu, který může policistům nebo kriminalistům velmi pomoci s vyřešením zločinu. Do vykradeného objektu tedy sami rozhodně nevstupujte.

iZdroj fotografie: Pexels

Neprodleně zavolejte na číslo 158 a situaci ohlaste. Spolupracujte s výjezdovou skupinou i kriminalisty a poskytněte jim všechny informace, které budou potřebovat. Důležité je také sepsat seznam odcizených věcí (vždy obsahující fotografie a doklady o koupi), který bude jednak důležitý pro vyšetřování, ale také pro pozdější jednání s pojišťovnou. Mějte na paměti to, že bezpečí vás a vašich rodinných příslušníků má oproti materiálnímu vybavení nevyčíslitelnou hodnotu.

Zdroj: Policie České republiky

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články