Dětské hračky jsou rájem pro bakterie. Jak je vyčistit a vydezinfikovat, aby nebyly zdrojem závažných onemocnění?

V současné době, kdy je mezi námi mimo jiné také pandemie, by měla být pravidelná dezinfekce dětských hraček povinností každého správného rodiče.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud je vaše dítě nebo někdo z jeho blízkých kamarádů ve věku, kdy si neustále strkají hračky do pusy, tak je třeba dbát na jejich zdraví. Hračky se totiž válí všude, děti si je berou ke stolu, do přírody a tak dále. Kvůli tomu se na nich usazují různé bakterie a choroboplodné zárodky, takže asi již chápete, proč je nutná jejich dezinfekce. Malému dítěti totiž nevysvětlíte, že to do pusy nepatří, a tak zodpovědnost zůstává opět na vás. Dobrou zprávou je, že je to mnohem snazší, než si myslíte.

Obyčejné čištění versus řádná dezinfekce

Podle Centra pro kontrolu nemocí existuje velký rozdíl mezi obyčejným čištěním a řádnou dezinfekcí dětských hraček. Zatímco čištění mýdlem a horkou vodou odstraňuje povrchové nečistoty a choroboplodné zárodky, nemusí je to nutně zabíjet. Samozřejmě tím alespoň snižujete pravděpodobnost, že se vaše dítě nachladí nebo se nakazí podobnou lehčí nemocí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Naproti tomu je tady ale dezinfekce. Ta pomoci svých chemikálií nemusí nutně dětské hračky vyčistit, aby se krásně leskly, a ani neodstraní choroboplodné zárodky. Ona je totiž doslova zabijí, což je podstatně důležitější. Pokud však dezinfikování a čištění spojíte dohromady, uděláte tím pro své dítě úplně nejlépe. Mimo superčistých hraček si budete jistí, že se vaše dítě zbytečně nenakazí žádnou chorobou, která by na hračkách mohla potenciálně být. 

Nejlepší způsoby, kterými své hračky vyčistíte a následná dezinfekce

  • jednoduchých plastových hraček je proces nenáročný. Můžete je buď umýt ručně mýdlem a teplou vodou, nebo je vložte do vaší myčky na horní rošt. Pokud by náhodou vaše myčka nabízela cyklus pro dezinfekci, můžete tak vyčistit a dezinfikovat vše v jednom.
  • Větší hračky lze čistit podobně. Je třeba ale zůstat opatrnější, protože některé větší hračky obsahují baterie. Pokud je to možné, než je budete čistit, vyjměte veškerou elektroniku. Zabráníte tak potenciální korozi nebo zničení některých funkcí.
  • Látkové předměty, jako jsou oblíbená vycpaná zvířátka, přikrývky a pletené předměty lze vyčistit ručně mýdlem a horkou vodou. Pokud by to ale náhodou bylo možné, ušetříte si práci tím, že je vložíte do pračky, která je důkladně za vás očistí. Můžete zkusit trik, kdy hračky nejprve vložíte do povlečení na polštář a až poté je vložíte do bubnu. Proces bude jemnější a nijak je nepoškodíte. 
iZdroj fotografie: Unsplash

Po vyčištění hraček přichází na řadu dezinfekce. Vytvořte roztok, kdy na čtyři litry vody přidáte jednu polévkovou lžíci bělidla. To je dostatečné množství, které šíření choroboplodných zárodků na hračce zastaví a zlikviduje další usazené bakterie. Jednoduše tak své hračky otřete tímto roztokem a poté je nechte uschnout. Problém může být u plyšáků a hadrových věcí, které by bělidlo poškodilo. Zde je lepší si dojít k odborníkům, kteří vám je vydezinfikují vysušením. 

Jak často hračky dezinfikovat 

Čištění hraček vašich dětí by mělo být pravidelné, zvláště pokud byl někdo z vašeho blízkého okolí nemocný. Je důležité si uvědomit, že bakterie žijí všude. Většina z nich je neškodná a některé mohou být pro vaše dítě dokonce dobré, protože mu pomůžou budovat toleranci a imunitu. Pravidelné čištění a dezinfekce však brání například před chřipkou a dalšími nepříjemnými nemocemi. 

Zdroj: Apartment Guide

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články