Vodní kámen stojí za zašedlými ručníky. Panák octa navrátí prádlu ztracenou bělost během 1 praní

Bílá barva vypadá upraveně a skvostně, musí být ale doopravdy bílá. Většina oblečení i domácího textilu však svou zářivou bělost postupně ztrácí. Naštěstí ale existuje řešení.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Sanja Kostic, Depositphotos
                   

Bílé prádlo bývalo neodmyslitelnou součástí výbavy každé hospodyňky. V poslední době se od bílých ručníků, ložního prádla a oblečení lidé často odvrací. Toto prádlo totiž často žloutne, šedne a ztrácí svou původní bělost, což nevypadá hezky. Pokud se vám to děje také a přemýšlíte, zda své zašedlé ručníky a jiný textil raději vyhodit, zadržte! Poradíme vám několik dobrých tipů, které vám pomohou s odstraněním nežádoucích barevných odstínů na bílém prádle i jak jejich vzniku do budoucna předejít.

Proč bílé prádlo šedne

Je to z velké části způsobeno nesprávným praním i nedostatečnou údržbou pračky. Často za zašednutím totiž stojí nedostatečně vyčištěná pračka, která je plná vláken a nečistot z předchozích várek prádla a také vodního kamene, jenž se rád usazuje v textilních vláken.

Kromě toho vodní kámen rovněž znemožňuje ohřátí vody na dostatečně vysokou teplotu. Je totiž potřeba, aby se bílé prádlo pralo nejméně při 60 °C. Vodního kamene se naštěstí můžete zbavit buďto specializovaným přípravkem z drogerie, anebo prostě vylijte do bubnu láhev octa a pusťte pračku na prázdno při nejvyšší možné teplotě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vodní kámen usazený na tepelné spirále brání v dosažení vyšších teplot, čímž způsobuje špatné vyprání prádla.

Když jste se vypořádali s vodním kamenem i nečistotami v pračce, ujistěte se, že neděláte při praní bílého prádla nějakou zásadní chybu. Jak už jsme zmínili, je potřeba dodržet správnou teplotu praní. Také je nutné pračku nepřeplňovat a dopřát prádlu dostatek prostoru. Pokud je ho v pračce moc, obvykle se nevypere, nečistoty se jen rozpustí a rozptýlí se po všem prádle. Také je vhodné prát bílé oblečení samostatně a používat specializovaný prostředek na praní. Dejte ale pozor na agresivní chlorová bělidla, která poškozují textilní vlákna.

Vraťte prádlu ztracenou bělost

Existuje celá řada způsobů, jak vrátit bílému textilu jeho původní odstín a zabránit dalšímu zašednutí. Kromě agresivních chemických bělidel můžete sáhnout po tom, co máte běžně doma. Pomůže to stejně, a přitom budete šetrnější ke svému prádlu i životnímu prostředí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pro vybělení prádla se hodí:

  • Ocet – přidejte ho do pračky namísto aviváže při každém praní. Nemusíte se bát zápachu, ten v prádle nezůstane. Kyselina octová ale navrátí prádlu jeho bělost a pomůže mu si ji udržet. Při silnějším zabarvení prádla smíchejte 3 lžíce octa s 1 litrem vody a namočte do této lázně zašedlý kousek po dobu několika hodin. Pak ho jen klasicky vyperte.
  • Jedlá soda – přidejte jednu nebo dvě lžíce jedlé sody přímo do bubnu při praní a spusťte prací proces jako obvykle. Schopnosti této krystalické substance pomohou vybělit prádlo a zbavit jej odolnějších skvrn.
  • Sůl – funguje stejně jako jedlá soda.
  • Citronová šťáva – přidejte před praním do pračky 100 ml citronové šťávy. Krásně provoní a vybělí prádlo a navíc ho zbaví i zažloutlých propocených skvrn v podpaží.

A jak perete své bílé prádlo vy?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články