Na jaderný útok jsou majitelé připraveni. Pod obyčejným domem schovávají přepychový bunkr
Tento půlhektarový ráj je ukrytý osm metrů pod zemí. Vznikl v době studené války, kdy se mnozí lidí snažili připravit na možnou atomovou válku.
Obsah
Vila na předměstí největšího amerického města ve státě Nevada, které je celosvětovým pojmem v oblasti zábavy a hazardních her, vypadá celkem obyčejně. Neobvyklý je možná velký počet klimatizačních jednotek maskovaných shluky kamenů. Zdání ale klame. To unikátní se totiž skrývá 8 metrů pod zemí. Pravděpodobně jde o nejluxusnější protiatomový bunkr, který v domě v Las Vegas nechal vybudovat podnikatel Girard Brown Henderson. A nejde o jeho první podzemní objekt.
Obyčejná vila na lasvegaském bulváru
Během studené války zahájila americká vláda kampaň, aby občany připravila na možnou termonukleární válku se Sovětským svazem. Někteří Američané vzali doporučení velmi vážně. Patřil mezi ně i podnikatel, který zbohatl na obchodu s kosmetikou. Svůj první bunkr Henderson postavil koncem 60. let v Boulderu v Coloradu. S mistrovským dílem, které vytvořil v Las Vegas v roce 1978, se ale nedá ani omylem srovnávat.
Stavba luxusního bunkru stála 10 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 226 milionů korun. Henderson byl přesvědčený, že k jadernému konfliktu dojde, a chtěl přečkat těžké časy v pohodlí. Vybudoval proto bunkr, do něhož se sjíždí výtahem, o rozloze téměř 5 000 metrů čtverečních. Jedinečné podzemní útočiště splní požadavky i toho nejnáročnějšího milionáře. Má 5 ložnic, 4 koupelny, bazén, saunu, vířivku, krb, taneční sál, golfové hřiště, verandu, bar a gril.
V bunkru lze hrát golf nebo si zaplavat
Luxusní podzemní vila s pancéřovými zdmi by ochránila své obyvatele před následky výbuchu atomové bomby. Žít by v ní mohla celá rodina po dobu jednoho roku, aniž by vyšla na povrch. V bunkru jsou na rok i zásoby. A zřejmě by se tam lidé ani nenudili. Mohli by si zahrát golf, zaplavat v bazénu nebo obdivovat krásnou krajinu. Tři roky se totiž na stěny bunkru malovaly idylické obrazy. Zasněžené hory, alpské chaty nebo výhled na město.
Protiatomový kryt pro bohaté má také speciálně uspořádané osvětlení, které napodobuje světelné podmínky venku. Systém reguluje úroveň světla a teplotu v místnosti tak, aby simuloval východ, západ a polední slunce. V noci se rozsvěcují hvězdy na stropě. K výzdobě interiéru byl použit křišťál a zlato. Některé spotřebiče jsou zabudovány do stěn, takže nezabírají příliš mnoho místa. Gril je zabudovaný do skály.
Žádný nový bunkr už nebyl takový
Henderson spolu s texaským stavitelem Jayem Swayzem založili společnost Underground World Homes a na Světové výstavě v New Yorku v roce 1964 sponzoroval výstavu nazvanou Proč žít v podzemí. Chtěl zpopularizovat koncept bydlení v podzemí a jeho prospěšnost pro Američany. Rozhodl se zhostit jejich výstavby a jeho bunkry našly kupce. Žádná stavba ale nesahala vile v Las Vegas ani po kotníky.
Co říkáte na luxus podzemního krytu?