Sladké brambory mohou být skvělou pokojovou rostlinou. A jako bonus je na podzim můžete sklidit
Z obyčejných batátů si doma můžete vypěstovat krásnou rostlinu. Je to skvělý tip, pokud si rádi rostlinky opečováváte sami od úplného začátku.
Existuje několik možností, jak si přinést kus přírody do svého bytu. Nejjednodušším způsobem je zakoupit si vzrostlé rostliny a umístit je do pokojů. Jsou však poměrně drahé, a navíc i tak trvá poměrně dlouho, než dorostou do nějaké výšky. Pokud sháníte levnější alternativu, není nic jednoduššího než si vypěstovat vlastní rostliny. A jako bonus budete mít pocit dobře vykonané práce.
Sladká brambora jako rostlina
Jistě znáte batáty jako sladkou alternativu klasických brambor. Používají se jako příloha k masu. Málokdo však ví, že z nich může být také krásná pokojová rostlina. Z batátu vyroste dlouhá a elegantní liána, kterou můžete omotat například kolem skříně nebo lampy. Pěstování této rostliny navíc není vůbec složité. Stačí si koupit jakýkoli sladký brambor v obchodě a pustit se do výsadby. Tedy alespoň do přípravy. V první řadě je třeba dát brambor do sklenice s vodou.
Můžete to udělat tak, že do stran dáte párátka, aby batáta nespadla až do vody. Pak už vám nezbývá nic jiného než čekat. Již za několik týdnů byste měli vidět kořeny a také zelené výhonky vylézající ze sladkých brambor. V tuto chvíli je čas přesadit rostlinu do květináče. Nutno říci, že lze rostlinu pěstovat také bez předklíčení, ale jednodušší je nechat sladkou bramboru nejprve ve vodě. Mladé rostliny jsou velmi zajímavé a krásné, je však důležité je vyvazovat k opoře.
Na léto je dejte ven
Po většinu roku můžete mít rostlinu bez problému v domácnosti. V letních měsících je však vhodné ji vynést ven do zahrady nebo do nevytápěného fóliovníku. Množit ji můžete také z lodyžních řízků nebo z výhonků matečných hlíz předpěstovaných ve skleníku. Samozřejmě že kromě toho, že jde o krásné pokojové rostliny, můžete hlízy pěstovat také na jídlo. Pak je třeba je vysadit do brázd. Pokud si je předpěstujete v květináčích, je třeba je vysadit po květnových mrazech.
Vysazují se do dobře prohřáté půdy poměrně hluboko. V podstatě je jejich vysazování velmi podobné sázení brambor. Zavlažují se podle počasí, ale průměrně stačí asi čtyřikrát za vegetační období. Hlízy se pak sklízí po uschnutí lodyh. Časově sklizeň vychází většinou na září nebo počátek října. Uskladňují se stejně jako například brambory na suchém, chladném a dobře větraném místě. Ideální je pochopitelně si schovat malé hlízy k jarní výsadbě do beden s pískem.
Jaké rostliny a plodiny pěstujete vy?