Tatínek vybudoval synům luxusní domek na stromě. Dá se v něm doslova i bydlet
Stárnoucí gumovník z jedné strany a malebné údolí a kopec na straně druhé. Zelenější okolí stromového domku dvou malých uličníků si lze představit jen stěží.
Zdálky to vypadá jako stan ve tvaru A. Při bližším pohledu však odhalíte prkennou lávku vedoucí k miniaturní terase a prosklenému vchodu. Ten je zčásti zarovnaný dřevem, za kterým se hrdě tyčí litinová krbová kamna. V tu chvíli už jsme dávno zjistili, že se stanem má tato stavba jen pramálo společného. Ve skutečnosti je to miniaturní dřevěný domek jako z pohádky.
Dílo čisté lásky bez nákladů
Útočiště pro dva chlapce a jejich přátele zachycuje ducha klasických stromových domků, který je ale zkombinovaný s moderní a účelnou architekturou. Projekt byl postaven ředitelem architektonické společnosti Nathanem Crumpem a jeho rodinou během víkendů a s nulovými náklady za materiál i řemeslníky. Návrh upravovali za pochodu a veškerý materiál na stavbu přitom získali téměř výhradně ze starých a nefunkčních staveb a přístřešků, včetně částí ze sousedova zdemolovaného přístřešku na auto.
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Andrew Knott
- Zdroj fotografie: Se souhlasem Andrew Knott
Tento domek se nachází na území tasmánského městečka Dynnyrne v Austrálii. Z jeho oken je nádherný výhled na hlavní město Hobart a nedalekou řeku Derwent. Samotný dům se nachází na strmém svahu, podpíraný pahýlem starého gumovníku a obklopený větvemi dalšího. Strmá střecha má sklon 70 stupňů, což je výhodné z hlediska údržby střechy a shazování spadaného listí. Tento tvar střechy zároveň přidává vnitřní výšku prostoru v rámci malého půdorysu a poskytuje možnost pro využití malého podkroví.
Válenda, kamna a spousta sedátek
Prostor uvnitř miniaturní boudy je účelně vytvořen tak, aby vyhovoval potřebám a fantazii svých dětských obyvatel. Pro přespávání je tu k dispozici pohodlná dvoulůžková postel, přičemž z jedné strany jsou kamna na dřevo a z druhé strany u proskleného okna je sedací parapet. Schovávaček je tu na tak malý prostor dost. Mimo tento parapet je tu ještě malý výklenek u nohou postele a podkroví přístupné po žebříku.
Severovýchodní průčelí je kompletně prosklené, aby se dovnitř dostalo co nejvíce slunečních paprsků, zatímco naproti ní, přímo za postelí, se skví veliké prosklené okno vyrobené z přebytečné bazénové balustrády. Prosklení také prostor opticky zvětšuje. Interiér je obložený prkny z baltské borovice a skýtá tak estetické i opravdové teplo perfektního doupěte, v němž mohou děti strávit celý den i noc.
Jak vypadal váš vlastní bunkr, když jste byli malí?