Pěstování okurek v igelitových pytlících na balkoně — krok za krokem. Zahradu netřeba, bude se jim skvěle dařit i tak
Pěstování okurek bez zahrady nikdy nebylo snazší. Tuto plodovou zeleninu si totiž můžete vysadit i na vašem balkoně. Stačit vám bude pytel a trocha trpělivosti.
Vlastnit zahradu už není pro pěstování plodin podmínkou. Sklízet je totiž můžete i na balkoně. Říkáte si, jak je to možné? Odpovědí je výsadba do pytlů. Tuto metodu můžete vyzkoušet s mnoha druhy zeleniny. Mezi ty oblíbené patří např. okurka setá (Cucumis sativus), které bude tento průvodce zasvěcen. Co se týče náročnosti pytlového způsobu pěstování, nemusíte se vůbec bát. Zvládne to i naprostý „zelenáč“.
Stěžejní je výběr správné okurky
Pro pěstování v pytli se nejvíce hodí kompaktní odrůdy. Vybírat můžete například z těchto šesti krásek:
- Charlotte F1 (raná hustoostná nakládačka se štíhlými hustě bradavičnatými plody),
- Dafne F1 (je vysoce výnosná a hrubě bradavičnatá),
- Emilie F1 (salátová hadovka s plody o délce pohybující se okolo 20 centimetrů),
- Bush Champion (salátovka o velice dobré chuti),
- Minisprint F1 (silně obrůstající minisalátovka),
- Ministars F1 (vyniká křupavostí a šťavnatostí).
Nejlepší ochrana je prevence
Když máte odrůdu vybranou, je na čase popřemýšlet o materiálu „pěstební nádoby“. Ne každý se totiž hodí. Nejlepší volbou je juta. Sáhnout můžete ovšem také po tašce z Ikey, větším sáčku na odpadky nebo pytli po psích granulích. U těchto alternativ si ovšem dejte pozor na odvádění vody. Aby nedošlo k jejímu hromadění u dna a vytvoření plísně, ustřihněte pytli rohy nebo ho doplňte o několik otvorů. Použít můžete nůžky, šroubovák nebo jiný nástroj, který budete mít po ruce.
Jak na zavlažování okurek
Dalším krokem je naplnění pytle zeminou (univerzální zahradnický substrát doplněný o chlévský hnůj). Do ní poté zastrčte několik delších tyček, které rostoucím okurkám dopřejí potřebnou oporu. Dále bude třeba zřídit zavlažovací systém. Ten kořenům okurek zaručí neustálou mírnou vlhkost půdy. Potřebovat na něj budete pouze několik užších trubek. Do těch vyvrtejte menší dírky a zapíchněte je do substrátu tak, aby z nich bylo vidět pouze 5–10 centimetrů.
Když máte vše připravené, můžete vsadit jednotlivé sazenice či vyset semena. Péče o ně se odvíjí od těchto několika bodů:
- Zalévání provádějte každý den (ráno nebo večer). Vodu nalévejte do zavlažovacích trubek.
- Při vyšších teplotách zálivku provádějte dvakrát častěji.
- Během chladnějších dnů stačí okurkám dodat tekutiny až po dvou dnech.
- Jednou za týden až dva rostliny pohnojte hnojivem bohatým na fosfáty.
Vyzkoušeli jste už pěstování okurek mimo zahradu? Pokud ano, které odrůdy jste zvolili?