Vše co potřebujete vědět o pokojových rostlinách, aby rostly o sto šest a každý vám je obdivoval
Pokojové rostliny si zaslouží kvalitní péči. Těchto 9 tipů vám s tím pomůže.
Obsah
Možná patříte mezi zahradníky začátečníky, a proto je vám každá rada drahá. Péče o pokojové rostliny není nijak složitá, ale je dobré si o ní něco říci. Bude se vám hodit, jak zakročit, až najdete žlutý list nebo uvadlý svět. Zpočátku je třeba trochu větší pozornosti, ale poté postačí jen pravidelná zálivka a občasná kontrola stavu.
Zálivka pokojových rostlin
Každá rostlina má ráda jiné množství vody. Je to dáno tím, odkud pochází a jakým způsobem s vodou nakládá. Proto je nesmyslné zalévat podle kalendáře a předem stanoveného režimu. Spíše si všímejte potřeb každé květiny. Nejlépe to poznáte pohmatem na listy a zeminu.
Pokud je půda na palec suchá, zalijte je. To však neplatí pro kaktusy a sukulenty. Tyto rostliny mají rády sušší podmínky než kvetoucí květiny. Ty stačí zalít ve chvíli, kdy je zemina suchá na dva palce. Obecně také platí, že méně je více. Raději tedy zalévejte po troškách, než abyste rostlinu přemokřili.
Doplnění živin, hnojení
Během doby vegetačního klidu nemusíte rostliny vůbec přihnojovat. To je důležité hlavně na jaře a v létě, kdy jsou v rozpuku a potřebují spoustu živin na květy a nové listy. I tady je samozřejmě každá jiná. Řiďte se pokyny na štítku rostliny. Nikdy je tedy nevyhazujte, ale umístěte je tak, aby nešli vidět.
Někdo se může domnívat, že větší množství hnojení nevadí, a proto do květináče přidá více než je doporučeno. Jenže to může velmi ublížit. Příliš živin popálí kořeny a rostlina tak energii vloží do jejich obnovy, a ne do samotného růstu. Obecně platí, že kvetoucí rostliny přiživujeme hnojivem s dusíkem, fosforem a draslíkem.
Dělte a množte
Tím, že rostlinám dopřejete přirozený průběh vegetace, ke které patří i dělení a množení, ji zázračně omladíte. Navíc získáte další rostlinu do květináče, která může těšit vás nebo někoho jiného. Rostliny vyhazují buď nové kořeny (filodendron), oddenky (bromélie) nebo listy (fialky). Každé z nich lze umístit buď do vody nebo přímo hlíny a nechat vyrůst.
Přesazování květin
Kdy je vhodný čas na přesazení rostliny? Podívejte se na její kořenový bal. Jak se chová, vyrůstá skrz květináč, trčí z něho dolů nebo se kořeny obtáčí kolem dokola? Pak je třeba s tím něco udělat. Můžete rostlinu přesadit do větší nádoby anebo zkrátit kořeny pomocí ostrých nůžek nebo nože a s novou zeminou zasadit do původní nádoby. Ve chvíli, kdy budete přesazovat můžete rostlinu zmenšit o pár oddenků.
Čisté listy
Rostlina vždy vypadá lépe, pokud má čisté lesklé listy. Ty je třeba pravidelně čistit, protože na nich usedá prach a drobné nečistoty. Nejsnadnější cesta je květiny osprchovat pomocí jemného proudu o pokojové teplotě. Můžete je očistit i mokrým hadrem nebo omést kartáčem s jemnými štětinami. Důležité je nijak listy nepoškodit. Takto ošetřené listy produkují více kyslíku a přijmou mnohem větší množství světla, takže budou vybarvenější.
Průřez rostliny
Víte, proč je důležité rostliny stříhat? Aby moc nerostly a nebyly z nich za chvilku gigantická monstra, a také jim tím pomůžete v prospívání. Budou tak zkrátka vypadat lépe. Prořez dělejte vždy na podzim, po odkvětu. Dlouhé stonky seřízněte na hlavni stonek nebo malý boční výhonek. Odstraňte polámané větvičky, suché listy a celkovou výšku rostliny klidně snižte na 20 cm.
Odstranění mrtvých květů
Pokud má vaše rostlina květy, vždy jakmile budou suché je odstraňte. Tím se nebude rostlina vysilovat a nahodí nové pupeny. Snažte se vždy o čistý řez.
Zbavte se škůdců
Je vaše rostlina napadena hmyzem? Použijte insekticidní mýdlo a zbavte se jich. Skvěle působí na mšice a roztoče. Někdy postačí i škůdce odstříkat silnějším proudem vody. Je však nutné to pravidelně opakovat až do vymizení problémů. Větší škůdce můžete lokálně potírat tamponem namočeným v alkoholu.
Choroby rostlin
Jakýkoliv napadený list ihned odstraňte. Choroba by se rychle šířila a došlo by k úhynu celé rostliny. Některé rostliny šíří hmyz, proto k rostlinám umístěte i mucholapky a lapač hmyzu.