Zbavte se nebezpečné černé plísně. Obyčejný pomocník z kuchyně zajistí věčný klid a zářivou čistotu
Nehledě na to, jak moc dbáte na úklid, i u vás doma se může objevit nepříjemná černá plíseň. Díky ingrediencím, jež máte běžně doma, se jí můžete zbavit snadno a přírodně.
Obsah
Černá plíseň se může vyskytovat u vás doma, aniž byste o tom jakkoliv věděli. Nejlépe se jí totiž daří na tmavých vlhkých místech, která se obvykle nachází mimo dohled. Jakmile se jednou začne šířit, může být velice obtížné se jí zbavit. Rovněž může způsobit zhoršení zdravotních obtíží, jako je například astma či alergie, pokud nedojde včas k jejímu vymýcení z domova.
Kde se černá plíseň nejčastěji tvoří
Největšímu riziku tvorby plísní jsou vystaveny kuchyň, koupelna a sklep. Jedná se totiž o místa, kde se nachází zvýšená vlhkost vzduchu. Nejlepším způsobem, jak tvorbě plísní zabránit, je pravidelný úklid a cílené snižování vlhkosti v daných prostorách. Otřete stěny sprchového kouta po sprše, opravte praskliny či díry, kudy by mohla unikat voda, a dbejte na čistotu kachliček. Plíseň se však může začít šířit navzdory vaší snaze a pečlivosti.
Jak se zbavit černé plísně
Na trhu je dostupná spousta komerčních přípravků, které účinně pomáhají při boji s plísní. Látky v nich obsažené však mohou být zdraví škodlivější než plíseň samotná. Naštěstí však existuje pět ingrediencí, které se nachází v bezmála každé domácnosti a pomohou odstranit plíseň stejně jako efektivně jako komerční prostředky.
Vyzkoušejte peroxid vodíku
Roztok peroxidu vodíku je vzhledem ke svým protiplísňovým a antibakteriálním účinkům jedním ze skvělých přírodních způsobů, jak účinně bojovat proti plísním. Lze jej použít na různé povrchy, jako jsou kuchyňské spotřebiče, kuchyňská linka, koupelnové zařízení a odtokové potrubí, podlahu, a dokonce i na jisté povrchy zdí.
Nalijte 3% roztok peroxidu vodíku do rozprašovače na vodu a následně vyzkoušejte aplikaci na jednom z méně viditelných míst zasažených plísní. Díky tomu zjistíte, jestli může dojít k poškození povrchu či změně barvy. Nechte působit 10 minut. Pokud je vše v pořádku, následně lehce drhněte plíseň, abyste ji odstranili. Použijte však jen tolik síly, kolik je k tomu potřeba. Přílišné drhnutí by totiž mohlo poškodit povrch, na kterém se nachází. Jakmile je plíseň zcela pryč, otřete dané místo do sucha.
Odstraňte plíseň pomocí bílého octa
Bílý ocet je slabý roztok kyseliny octové, který čistí a dezinfikuje. Dokáže rovněž pomoci s takovým problémem, jakým je právě černá plíseň. Není potřeba se bát jeho typického zápachu, brzy odezní. Nalijte neředěný bílý ocet do rozprašovače na vodu. Následně aplikujte na místa, na nichž se objevila plíseň a nechte účinkovat zhruba hodinu. Na závěr je otřete mokrým hadrem a nechte povrch uschnout.
Jedlá soda je užitečný pomocník nejen v kuchyni
Jedlá soda je známá pro své četné způsoby využití v domácnosti. Lze ji využít také při boji s plísní. Je bezpečná pro vaše členy rodiny i mazlíčky. Navíc nejenže odstraňuje černou plíseň, ale také pohlcuje vlhkost, která ji způsobuje.
Do rozprašovače s vodou nasypte zarovnanou čajovou lžičku jedlé sody. Směs protřepejte, dokud se soda nerozpustí. Výsledný roztok nastříkejte na plíseň, poté za pomocí kartáče postupně odstraňte její nánosy. Následně opětovně aplikujte roztok a nechte uschnout, již neotírejte.
Použijte esenciální oleje
Ačkoliv se esenciální oleje používají především v aromaterapii, je možné je použít i k jiným účelům. Konkrétně čajovníkový olej, nebo také Tea tree oil, získávaný ze stromu s názvem Kajeput střídavolistý, slouží nejen jako repelent, antiseptikum a deodorant, ale jedná se také o jednu z nejbezpečnějších metod, jak odstranit plíseň. Díky svým vlastnostem rovněž pomáhá předcházet jejímu návratu.
Před použitím si nasaďte ochranné rukavice. Některým lidem totiž čajovníkový olej může způsobit podráždění kůže. V rozprašovači na vodu smíchejte jednu čajovou lžičku oleje s 250 ml vody. Pořádně protřepejte, aby se obě tekutiny promíchaly. Poté aplikujte na místa zasažená plísní a nechte účinkovat přibližně hodinu. Následně je otřete utěrkou z mikrovlákna či suchým ručníkem. Objevila se už u vás doma někdy plíseň? Jak jste s ní bojovali?