Neplatné koruny s velkou cenou. Za desetikorunu dostate i stovky tisíc
adbz.cz » Hobby » V žádném obchodě vám neplatné koruny nevezmou. Zhodnotit je ale lze prodejem sběratelům. Papírová desetikoruna má hodnotu stovek tisíc

V žádném obchodě vám neplatné koruny nevezmou. Zhodnotit je ale lze prodejem sběratelům. Papírová desetikoruna má hodnotu stovek tisíc

Ceny bankovek a mincí vzrůstají s ohledem na kvalitu, přičemž bankovky v nejlepším stavu (UNC) dosahují významně vyšší hodnoty než ty, které byly v oběhu. Sběratelé upřednostňují vzácnost, což platí i pro různé série bankovek, od desetikorun po tisícikoruny.

penize
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ceny bankovek a mincí vzrůstají v souladu s jejich kvalitou, a to zejména v případě těch v nejlepším stavu označovaných zkratkou UNC (Uncirculated). Tato kategorie značí, že bankovka vypadá, jako by právě opustila tiskárnu, bez ohnutí nebo známek ohnutí. Tyto bankovky mají značně vyšší hodnotu než ty, které byly v oběhu. Sběratelský odborník Pavel Krejčí z firmy Aukro zdůrazňuje, že vzácnost přidává hodnotu, a to platí i pro různé série jednotlivých nominálů.

Desetikoruna

Desetikoruna byla v oběhu téměř 27 let, od roku 1961 do konce června 1988, v Československu. Tato bankovka zdobená motivem dvou dívek sbírajících květiny a Oravskou přehradou se dnes často nabízí za cenu kolem 100 až 300 korun. Hodnota může být ovlivněna sérií a celkovým stavem bankovky. Výjimečné exempláře, zejména série M v optimálním stavu, mohou dosahovat hodnoty až tří tisíc korun. Pokud by existoval exemplář v nepoškozeném stavu, který nebyl v oběhu, tam by se cena takové bankovky mohla vyšplhat až do stovek tisíc korun.

Stokoruna

Stokoruna, zdobená motivem dělníka a družstevnice na přední straně a Hradčany s Karlovým mostem na druhé, byla v oběhu více než třicet let, od prosince 1962 do 7. února 1993. Dnes se prodává za desetinásobek své původní hodnoty. Například jsou nabízeny bankovky z roku 1961 za přibližně 1 500 korun v závislosti na sérii a stavu. Na Aukru mohou prodejci požadovat až osm tisíc korun za některé série stokorun.

Pětistovka z roku 1973

Nejmladší bankovkou z této socialistické série byla pětistovka z roku 1973 s motivem partyzánů a slovenského hradu Devín. Platila až do rozdělení měny v únoru 1993. Dnes se její hodnota pohybuje od 100 do 1 000 korun, alespoň podle numismatika Jana Jelínka ze společnosti Macho & Chlapovič.

cnb 500
Zdroj fotografie: Česká národní banka

Tisícikoruna

Od poloviny 80. let byla do oběhu uvedena nová série bankovek s motivy od výtvarníka Albína Brunovského. První byla tisícikoruna na podzim 1985, známá jako „Smetana“ podle hudebního skladatele, s Vyšehradem na druhé straně. V optimálním stavu může mít podle Jelínka tato bankovka hodnotu v řádu tisíců korun, ale i 100 korun při horší zachovalosti.

Padesátikoruna z roku 1987

Poslední federální padesátikoruna z roku 1987 s motivem slovenského národního buditele Ľudovíta Štúra a Bratislavy se dnes prodává za desítky až stovky korun, přičemž v perfektním stavu má podle Jelínka nejvyšší hodnotu.