Nakrmte tímto hnojivem sazenice nebo záhony paprik i rajčat. Velikost plodů a množství úrody vás překvapí
Přírodní hnojivo na rajčata, díky kterému budou velká a šťavnatá. Vyrobíte si ho snadno z toho, co většinou máte doma.
Rajčat existuje mnoho druhů, mezi nimiž najdeme například žlutá a podlouhlá s názvem Perun nebo temně fialová Indigo rose. Jsou ještě zdravější než jablka a také jsou zdrojem vlákniny, sodíku, draslíku a vitamínů skupiny A, B a C. Přišla k nám z Jižní Ameriky a před jejich vyšlechtěním byly jejich plody mnohem menší, než jsou dnes.
Něco málo z jejich historie a zajímavosti o rajčatech
Rajčata do Evropy zřejmě přivezl dobyvatel Cortez v roce 1521. V Mattioliho herbáři z roku 1544 jsou pak popsány plody, které se ,,jedí v Itálii se solí, olejem a pepřem”. V Itálii jim říkali ,,pomi d´oro“, což v překladu znamená ,,zlatá jablíčka”. Na základě toho by se dalo vydedukovat, že první rajčata v Evropě měla žlutou barvu a byla drobnější.
Pěstovali je už i Mayové a na planetě zemi existují už asi 52 milionů let. Zjistilo se to z fosilního nálezu z Patagonie za pomoci molekulárních technologií. Rajčata jsou nejzdravější v syrovém stavu. Vyhnout by se jim měli lidé trpící dnou, artritidou nebo histaminovou intolerancí. Neměla by se jíst nezralá, protože v tomto stavu obsahují látku tomatin, která je toxická.
Domácí hnojivo na rajčata
Hnojiv na tyto šťavnaté plody existuje mnoho druhů. Máme pro vás ale takové, které si snadno vyrobíte doma a je zcela bez chemických přísad. Je navíc naprosto bezkonkurenční, co se týká efektivity. Mísí se v něm totiž vše, co rajčata potřebují pro své prospívání a báječnou chuť. A to nejlepší na něm je, že si ho vyrobíte sami doma z věcí, které byste jinak vyhodili.
Na přípravu hnojiva potřebujeme:
- slupky ze 4 až 5 cibulí
- 3 polévkové lžíce dřevního popela
- 3 litry vody
Cibulové slupky vaříme ve vodě asi 5 minut. Po vychladnutí scedíme a dobře promícháme s popelem. Před zaléváním sazenic směs důkladně promícháme. Pro hnojení postačí 3–5 lžic každých 10 dní.