Překonání omezení rozpočtu a lokality vyústilo v působivý dřevěný dům plný řemeslných detailů a inovativního využití zdrojů, který je propojen s okolní přírodou.
V hloubi národního parku Obkhan v Thajsku se nachází kompaktní dřevěný plošinový dům, který vznikl díky kreativitě a šikovnosti týmu architektů z Yangnar Studio. Přestože museli čelit omezením, jejich řemeslná zručnost a umělecké cítění jsou zřejmé ve výsledném architektonickém návrhu, který má zásadní vliv na okolí. Pojďte zabrouzdat do thajské přírody a objevte tento skvostný domek, ideální bydlení na pokraji pralesa.
Části domu jsou propojeny terasou
Dům využívá dřevěnou konstrukci inspirovanou thajským designem „Ka-Nham“. Stojí na několika kůlech, které jsou rovnoměrně rozvrženy tak, aby nebyla ohrožena stabilita domu. Jeho vnitřní prostor slouží jako rezidence, zatímco okolí nabízí možnosti pro různé aktivity. Výsledkem je harmonický soulad životního prostoru s přírodním prostředím.
Tento projekt se nachází na velmi zalesněném místě, přímo v údolí s řekou. Slunce přichází z kopců na východě a západě, zatímco na jižním ho…
více
Budova je tak navržena jako spojovací prvek mezi různými částmi prostoru. Dlouhá terasa slouží nejen jako komunikační plocha, ale také jako místo k odpočinku. Kuchyň, koupelna a samostatné pokoje jsou propojeny právě touto terasou, která zajišťuje soukromí díky začlenění schodišť. Podnebí v této oblasti je velmi teplé, proto jsou pokoje tak vzdušné a otevřené. Místní obyvatelé si pochvalují tento typ domů pro jejich kompaktnost a blízké propojení s přírodou.
Dům je založen na přírodních materiálech
Přes omezený rozpočet a odlehlou lokalitu se týmu Yangnar podařilo dosáhnout precizního zpracování dřeva. Využívají pouze přírodní materiály a vyhýbají se chemickým nátěrům, aby zachovali autentický charakter dřeva. Stavební prvky získávají z místních obchodů a využívají recyklované materiály, které jsou pečlivě upraveny a přizpůsobeny specifickým potřebám domu. Domek je tak součástí okolní krajiny a působí, že je tam zasazen samotnou matkou přírodou.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Yangnar Studio, fotograf Rungkit Charoenwat
Dům Baan Ing Suk klade jednoduchou otázku: Jaké architektonické řešení je možné v rámci rozpočtu a lokálních omezení?Architektonická omezení představují výzvu, kterou tým využil k podmanivým a experimentálním výsledkům. Tým věří, že v budoucnosti budevěnována větší pozornost využívání dostupných zdrojů a hledání smyslu za každou budovou. Aby byly domy stavěny z volně dostupných materiálů a nezatěžovaly naši planetu.
Prohlídka tohoto architektonického skvostu nabízí fascinující svět experimentální architektury. Yangnar Studio inspiruje svou schopností překonávat omezení a vytvářet působivá díla. Jejich dům v národním parku je dokonalým příkladem toho, jak spojit funkčnost, estetiku a udržitelnost v jednom projektu.