Ruměnici pospolnou je lepší nezabíjet. Na zahradě bude vadit jedině škůdcům
Tohoto hmyzu si téměř nejde nevšimnout. Svou jasně červenou barvou přitahuje hodně pozornosti. Přesto je lepší jej na své zahradě tolerovat. Usnadní vám spoustu práce.
Obsah
Přestože se snažíte o svou zahradu svědomitě pečovat a tvořit ji k obrazu svému, všem pochodům a procesům, které na ní probíhají, neporučíte. Stejně jako okolní příroda i vaše zahrada je součástí celého ekosystému, bez kterého by život na ní nemohl prospívat. V důsledku toho se na zahradě často setkáte s různými druhy hmyzu. Než ale sáhnete po insekticidu nebo jiném postřiku, napřed zjistěte, jestli vám přítomnost daného druhu není spíš přínosná.
Škodlivé druhy hmyzu
Za škůdce jsou označováni všichni, kteří si rádi pochutnají na vámi pěstovaných rostlinách. Mšice, mravenci, šneci, slimáci, někteří brouci nebo jejich larvy se živí různými částmi rostlin, které v důsledku toho zpomalují svůj růst nebo zcela umírají. Aby vám vůbec zbyla nějaká úroda, musíte své rostliny před jejich útoky pravidelně chránit. Nezřídka se stane, že i zkušený zahradník přijde o celou sklizeň.
Prospěšné druhy hmyzu
Kromě škůdců se na vaší zahradě objevují také druhy, které rostlinám velmi prospívají. Ve velké míře se jedná o opylovače, bez nichž byste žádnou úrodu neměli. Ti zodpovídají za oplodnění rostlin, díky čemuž se mohou květy přeměnit v plod. Velmi vítanými pomocníky jsou především motýli, včely, berušky, a dokonce i žížaly, které pomáhají rozkládat organickou hmotu v půdě.
Do které skupiny patří ruměnice pospolná
I když to tak na první pohled nevypadá, tento hmyz není pro vaši zahradu žádnou hrozbou. Nejčastěji se živí šťávou z lipových plodů nebo akátem. Na zahradách naopak často likviduje opadané ovoce, kaštany a další zbytky. Dalo by se říct, že je takovou úklidovou četou, která čistí prostředí od uhnívajících zbytků.
Pomáhá proti škůdcům
A díky tomu, že vaši zahradu vyčistí, také zabrání, aby se na ní přemnožili nejrůznější škůdci, jimž přítomnost většího množství rostlinných zbytků vyhovuje (například slimáci). Navíc je jejich přítomnost v zahradách vzácná. Mnohem častěji je najdete na kmenech stromů nebo na dřevěném plotu.
Jak se zbavit nechtěného hmyzu na zahradě
Pokud vaše rostliny přece jen okupují nežádoucí škůdci, vybírejte raději vždy přírodní prostředky, přestože je k dostání spousta chemických insekticidů, jejichž použití může být nebezpečné pro vás i pěstované rostliny. Raději sáhněte po přírodních alternativách, které jsou k životnímu prostředí i vašemu zdraví daleko šetrnější. Existuje spousta návodů, jak si se škůdci poradit i bez použití chemie.