Hnojení rajčat bórem. Zaručený trik zahrádkářů, jak sklízet šťavnatou úrodu několikrát do roka
Pěstování rajčat je jednoduché, ale i rajčata mají své slabiny. Proto je nutné se o ně správně starat a doplňovat je vhodným způsobem látkami, k nimž patří například bór, aby se nám odvděčila bohatou úrodou sladkých a šťavnatých plodů.
Přáním každého zahradníka je, aby mu vyrostla velká, šťavnatá a sladká rajčata. To ovšem vyžaduje určité úsilí a správnou péči. Nejdůležitější je správné a včasné hnojení, například roztokem bóru. Jeho nedostatek může způsobit neúplnou výživu rostliny, což by vedlo k horší úrodě. Bór přispívá ke správnému růstu rostlin ve všech vegetačních obdobích. Stimuluje rostlinu a tím zaručuje správný růst, tvorbu květů a bohatou úrodu.
Jak hnojit bórem?
K hnojení potřebujeme 2 gramy kyseliny borité, které rozpustíme v malé množství horké vody. Vzniklý roztok nalijeme do kbelíku s pěti litry vody a přidáme 50 ml glycerinu a 25 ml amoniaku. Musíme se ujistit, že jsme použili správné množství všech látek, jinak bychom mohli rajčata nenávratně poškodit. S tímto roztokem můžeme rajčata stříkat, což je nejvíce účinné. Rostliny je možné roztokem i zalévat. Při zalévání rostlina sice přijímá látky z půdy, ale část bóru v ní také zůstává.
Jak poznat, že je potřeba rajčata přihnojit bórem?
Už při prvním pohledu na rostlinu poznáme, že je něco špatně. Rostlina má suché a pokroucené listy, je křehká a tvoří málo květů, nebo dokonce květy opadávají. Tento roztok pomůže udržet rostlinu v kondici a napomůže nejen správnému růstu, ale zvýší i její odolnost vůči různým druhům plísní, houbám, škůdcům a nemocem.
Kdy krmit bórem?
Hnojit touto metodou se doporučuje od samého začátku kvetení. Pokud začnete s hnojením před, nebo po ukončení růstu květů, nebude to mít pro rajčata žádný účinek. Metodu hnojení bórem lze použít také pro mnoho dalších plodin, například okurky, papriky, jahody, ale také ovocné stromy, především jabloně, které vás potěší bohatou úrodou.
Pro každého zahradníka je radost mít velkou úrodu, stojí to mnoho práce a úsilí, ale věřte – ať už pěstujete rajčata, okurky nebo papriky – vaše sklizeň bude opravdu tak velká, že nebudete vědět, co s ní. Nejlepší na tom je, že si vypěstujete výborná rajčata, která budou chutnější a zdravější než ta z obchodu.