Žena žije v bunkru z roku 1942: Objekt i s rekonstrukcí ji vyšel na šílenou částku, výsledek ale téměř nikoho nenadchnul
Mnohé přestavby opravdu stojí za to a tento polorozpadlý bunkr je toho skvělým důkazem. Mladá žena se totiž rozhodla, že si z něho udělá útulný dům.
Obsah
V anglickém hrabství Cornwall se před několika lety zrodila naprosto neuvěřitelná stavba. Její autorkou je bývalá pracovnice developerské společnosti jménem Elizabeth Strutton. Žena zakoupila polorozpadlý bunkr z druhé světová války a rozhodla se ho přestavit na útulný bungalov se třemi prostornými ložnicemi. Celý projekt jí zabral 5 let a vyšel zhruba na 3 000 000 Kč. Nyní se ho mladá žena rozhodla sdílet s ostatními na internetu, aby mohla popsat své nejhlubší dojmy.
Bunkr, který odolá i samotnému granátu
Elizabeth moc dobře věděla, že si nekupuje jen tak obyčejný bunkr, ale odlehlé staveniště, které bylo postaveno v roce 1942, aby sloužilo k zjišťování informací o nepřátelské činnosti a dokázalo odolat i samotnému výbuchu granátu. Právě proto byla jeho přestavba opravdu velkou výzvou, neboť se s některými částmi stavení prostě nedalo hýbat. Toto konkrétní místo sloužilo i k ochraně nedaleké kabelové věžě a odehrávaly se na něm některé z nejnebezpečnějších útoků.
Jakmile válka skončila, zůstal bunkr nevyužit po dlouhá desetiletí. Nikdo si ho nechtěl vzít na starost, a tak ho začali využívat pouze farmáři, kteří zde pěstovali brambory. Jednoho dne však přišla Elizabeth, která viděla celý bunkr i s poměrně velkým pozemkem ve výloze realitní kanceláře. Konečně našla svou novou výzvu. Stavení tehdy zakoupila za přibližně 4 200 000 Kč, přičemž počítala s investicemi peněz a času.
Dlouhá a náročná přestavba
Bunkr byl dlouhá léta neudržovaný. Jelikož byl v havarijním stavu, Elizabeth se rozhodla změnit ho k nepoznání. V novém domě se nyní nachází obývací pokoj, kuchyň, jídelna, tři velké ložnice a dvě koupelny. Žena se také rozhodla zabudovat do stropu střešní okna, která dovnitř propouští přirozené osvětlení. Vzhledem však k nepravidelnému uspořádání stavení musela Elizabeth řešit mnoho problémů s ochranou proti vlhkosti, větráním a požární bezpečností.
V bunkru pak nenajdete žádná další okna, kterými byste se mohli dívat do okolí. To však dodává místu právě to kouzlo, které vytváří netypickou atmosféru. Jakmile vyjdete ven, otevře se vám nádherná okolní příroda, jež nabízí velké množství tras na odpolední procházky nebo jiné sporty. „Je to kouzelná pevnost. Jste na samotě, žijete historií, máte krásný výhled na moře a cítíte se, jako kdyby váš dům nikdo nemohl zničit,“ dodává Elizabeth, která hrdě představila svůj projekt.
Podobný nápad má mnoho dalších lidí
Myšlenka přestavět bunkr z druhé světové války na pohodlný domov nebyla nová. Nestabilní situace ve světě a intenzivní propagace tématu katastrof způsobených člověkem vede mnoho lidí k tomu, že stále více přemýšlejí o místech, kde se mohou ukrýt v případě nějaké katastrofické situace. Architekti tak v současné době nabízí své nejnovější návrhy úkrytů v podobě podzemních bunkrů, které jsou již přestavěny, a tak mohou být skvělým řešením pro klientelu.