Podzim je šance na velkou úrodu česneku: Ostřílení zahrádkáři doporučují dodržet několik pravidel – té chuti se pak nic nevyrovná
Česneku není nikdy dost a s blížícím se podzimem je ta pravá chvíle na výsadbu zimního česneku. Připravte své záhony, abyste v létě sklízeli opravdu bohatou úrodu.
Než se pustíte do výsadby česneku, musíte vybrat tu správnou odrůdu a zvolit správné místo pro jeho výsadbu. Rozlišujeme česnek jarní a zimní. Jarní česnek vysazujeme zjara, kdežto ten zimní vysazujeme na podzim. Stroužky zimního česneku jsou velké a pokryté fialovou blankou. Mají většinou velmi výraznou a ostrou chuť. Čím lépe záhony pro česnek připravíte, tím více se vám v letním období sklizně odmění.
Kdy vysadit zimní česnek
Mnoha zahradníky je doporučováno s výsadbou česneku příliš neotálet a zasadit jej o několik týdnů dříve, než udeří mrazivé počasí. Zpravidla se doporučuje nejpozději přelom měsíce září a října. V tuto dobu bude mít kořenový systém česneku ještě dost času, aby se správně vyvinul a zesílil. Pokud máte strach, že česnek zimu nepřečká, můžete jej zasadit až 10–15 cm do země.
V tomto případě je ale třeba jej vysadit už koncem srpna. První klíčky se mohou objevit ještě před nástupem zimy. Nemusíte se bát, že by vám rostliny zmrzly. Stačí je zasypat zeminou a mulčem.
Jak vybrat vhodné místo
Pro zimní česnek zvolte úrodnou půdu bohatou na organická hnojiva. Využít můžete záhony, ve kterých jste předtím měli zasazené okurky, luštěniny, rajčata, cukety, dýně, zelí, lilek nebo jahody. Tyto plodiny dokáží půdu obohatit o stopové prvky, které jsou pro česnek nezbytné.
Vyhněte se záhonům, kde jste měli cibule a brambory, protože se z nich na česnek mohou přenést různé choroby. Mrkev a petržel zase z půdy odčerpají velké množství draslíku, který by česneku mohl chybět. Vyberte suché místo orientované na jih, kde je půda s nízkou kyselostí. V blízkosti by neměla být žádná podzemní voda.
Správná příprava záhonu a výsadba
Půdu před výsadbou česneku přihnojte. Už v srpnu můžete do země přidat kompost, popel a další organická hnojiva. Několik dní nechte zeminu ležet ladem. Během pár dní se usadí a bude připravená pro další výsadbu. Z hlavičky česneku vyberte největší stroužky a namočte je na jeden den do roztoku síranu měďnatého nebo manganistanu draselného.
Takto ošetřené stroužky můžete sadit do země do hloubky 3–5 cm. Jednotlivé stroužky by od sebe měly být zasazené ve vzdálenosti alespoň 10 cm. Stroužky zasypeme zeminou nebo kompostem. Záhon pomulčujeme rašelinou, přikryjeme smrkovými větvemi nebo zakryjeme spadaným listím. Ochráníte tím česnek před sněhem a extrémními mrazy.