Berte, co vám nabízejí: Vaječné skořápky jsou skvělým základem pro předpěstování sazenic. Zůstanou vyživené po celou dobu růstu
Naučte se předpěstovávat sazenice ve vaječných skořápkách. Dodají jim potřebné živiny a při přesazování nezasáhnete do kořenového balu rostlin.
Vaječné skořápky jsou zahrádkáři hojně využívané. Známé je především jejich upotřebení coby hnojiva. Pravděpodobně jste ale netušili, že se dají použít také jako květináče pro předpěstování menších sazenic. Díky svému složení (přibližně z 95 % CaCO3) jsou významným zdrojem vápníku, který je klíčový pro klíčení semen, buněčné dělení, elasticitu buněk, stabilitu buněčné stěny a membrány i tvorbu kořenů. Vaječné skořápky jsou tak bezkonkurenčními prvními „květináči“. Zjistěte, jak v nich správně předpěstovat sazenice.
Mnohostranné využití vaječných skořápek
Podíváte-li se na složení vaječných skořápek, rychle pochopíte, jaký poklad před vámi leží. Nejen, že obsahují uhličitan vápenatý, ale také jsou významným zdrojem uhličitanu hořečnatého, oxidu hlinitého, fosforečného a křemičitého, bílkovin, dusíkatých látek, železa, mědi, zinku, jódu, kobaltu či manganu. V zahrádkaření se proto často využívají jako hnojivo, kdy se rozdrcené skořápky přimíchají do zeminy. Skořápky se také „nasazují“ v boji proti plžům, kdy se jejich drť nasype kolem záhonu – plži se nedostanou přes ostré hrany.
Jak předpěstovat sazenice ve skořápkách
V posledních několika letech se čím dál více uplatňují různé rozložitelné květináče (například rašelinové), v nichž můžete předpěstovanou rostlinu bez obav zasadit. Stejnou službu vám udělá i skořápka od vejce – snadno v ní předpěstujete menší rostliny a plodiny. Abyste získali improvizovaný květináč, rozklepněte vejce v jeho horní třetině. Větší (spodní) část skořápky omyjte pod proudem teplé vody a nechte oschnout. Až bude skořápka suchá, můžete do jejího dna udělat malý otvor, který poslouží jako odtokový kanál.
V dalším kroku ji z části naplňte zeminou, vložte do ní 2-3 semínka, která zasypte tenkou vrstvou zeminy a zalijte vodou. Takto připravený „květináč“ postavte na teplé a slunné místo – například na okenní parapet. Aby skořápka nepadala, můžete ji umístit do plata od vajec. Rychlost klíčení semen je odvislá od druhu rostliny/plodiny, který si vyberete. Abyste své sazenice neulili, je vhodné provádět zavlažování s pomocí rozprašovače. Jakmile jsou sazenice dostatečně velké, přesaďte je do země.
Předtím, než tak učiníte, si k ruce vezměte čajovou lžičku a skořápku na několika místech důkladně nakřápněte – jen tak bude moci sazenice později hlouběji zakořenit. Zasazení rostliny i s kořenáčem (respektive s vaječnou skořápkou) který se časem rozloží, je pro ni méně stresující, jelikož nedochází k porušení kořenového balu. Vaječná skořápka navíc sazenicím poskytuje potřebné živiny a minerály, které se z ní postupně uvolňují.
Jak využíváte vaječné skořápky vy?