Díky tajné metodě budete mít nejhezčí muškáty na sídlišti. Zajistí dvojnásobek květů – a přitom stačí obyčejná voda

Potěšit oko i duši pohledem na záplavu pestrobarevných květů na balkoně od jara až do podzimu není problém, když vysadíte pelargonie. Vydrží bez vody i několik dní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete mít od jara do podzimu rozkvetlý balkon, jsou pelargonie tou správnou volbou. Ne nadarmo patří muškáty (Pelargonium) k vůbec nejoblíbenějším květinám, které se v Česku pěstují v truhlících. Navíc nejsou příliš náročné na péči. Od jara do podzimu hýří nepřeberným množstvím barev a květů, které lahodí oku. Zkušení zahradníci používají trik, aby balkónové krásky kvetly ještě víc.

Balkony na jih nejsou problém

Přestože jde o nenáročnou rostlinu, je dobré dodržovat několik pravidel, jak muškáty správně pěstovat. Pokud je vysadíte na zahradě, potřebují 6 až 8 hodin denního světla a kyprou, dobře propustnou půdu. Růst je dobré podpořit hnojením. Zalévejte je ve chvíli, kdy je zemina mírně vyschlá. Odkvetlé části i se stonkem odstřihněte.

Pěstování muškátů na balkonech nebo terasách je trochu složitější. Dávají totiž přednost stínu, ale balkóny v panelácích bývají orientovány většinou na jih. Dobrou zprávou je, že pelargonie snášejí i jižní strany. Naopak pouze stín jim nesvědčí, protože pak rostou do výšky a mají málo květů. Vyžadují 6 až 8 hodin denního světla. Je spousta druhů, které balkón rozzáří. Jde třeba o muškáty převislé, vzpřímené, velkokvěté nebo vonné.

Klíčem je správné zalévání

Zkušení zahradníci vědí, že klíčem k tomu, aby jejich muškáty kvetly na balkonech ještě víc, je zalévání. Údajně se kvetení díky správné zálivce dokonce zdvojnásobí. Přitom muškáty umějí se závlahou dobře hospodařit. Bez vody vydrží i několik dní a po zalití se znovu vzpamatují. Horší je, když je budete přelévat. To pak začnou hnít, plesnivět a málo pokvetou. Asi není překvapivé, že se muškáty mají zalévat ráno a večer, když jim nehrozí, že je spálí sluneční paprsky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Voda by měla být odstátá. Ideálně někde ve stínu, aby nebyla příliš teplá. Zálivka by ale neměla být ani příliš studená. Pak hrozí, že rostlina může dostat šok a začne rychle chřadnout. Vodu vždy lijte přímo ke kořenům. A vůbec nejlepší podle zahradníků je, když vodu předtím převaříte nebo použijete dešťovou. Od dubna do září byste každé dva týdny měli dodat rostlině výživné hnojivo. Odmění se záplavou nádherných květů.

Jaké tipy máte na pěstování muškátů?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články