Výluh z chilli koření lze použít na zahradě místo insekticidu. Spolehlivě odradí drtivou většinu škůdců

Zahradní použití chilli koření skýtá nečekané možnosti. Jeho pálivý výluh může totiž ve formě postřiku ochránit budoucí úrodu před škůdci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Domácí postřik z chilli koření může s velkou pravděpodobností uchránit rostliny před hmyzem i jinými škůdci. Postřik škůdce nezabije, ale odradí. Většina hmyzu a škůdců totiž nemá ráda výrazné chutě a zápach. Kapsaicin, který jak známo chilli obsahuje v hojném množství, je pro většinu škůdců odporný. Během jeho aplikace je ale nutné dbát vlastní ochrany. Za větrného počasí se postřik lehce může dostat třeba do očí.

Základní postřik z chilli

Výroba základního postřiku je velmi jednoduchá. Na jeden litr odstáté vody dejte 1 čajovou lžičku chilli koření a dvě kapky tekutého mýdla. Mýdlo má zajistit, aby postřik lépe přilnul k povrchu. Nejprve vyrobte malé množství a na rostlinách ho otestujte. Některé rostliny mohou být na kapsaicin přecitlivělé, proto nastříkejte jen trochu na jeden až dva listy a nechte několik dní působit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jsou listy povadlé a žluté, postřik na této rostlině nepoužívejte. Můžete jej aplikovat na půdu okolo citlivých rostlin a na listy těch, kde nedošlo k negativní reakci. Postřik se nedoporučuje používat přímo na plody. Sice neobsahuje žádné zjevné škodliviny, ale mohlo by dojít k nežádoucí změně chuti dané plodiny. I díky pouhému postřiku půdy okolo jednotlivých rostlin má chilli postřik velkou úspěšnost.

Můžete zapojit i česnek

Pro žádoucí zvýšení účinnosti postřiku z chilli koření můžete přidat i česnek. Do jednoho litru horké vody nakrájejte celou hlavičku česneku a nechte louhovat 24 hodin. Pak směs slijte přes plátýnko a odstraňte z ní tak pevné zbytky. Přidejte 1 lžičku chilli koření a dvě kapky tekutého mýdla. Mějte ale na paměti, že česnek může odpuzovat berušky, nepoužívejte ho tedy tam, kde je jejich výskyt žádoucí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cibule lze také s chilli nakombinovat

I přidání cibule zvyšuje účinnost popisovaného chilli postřiku. Pokrájejte na drobné kousky malou cibuli a na hodinu ji zalijte vodou. Pak použijte plátýnko na oddělení pevných částí a do tekutiny přidejte lžičku chilli koření a půl lžičky tekutého mýdla. Díky antibakteriálním účinkům česneku i cibule lze tyto postřiky použít i v případě houbových chorob, nebo velmi vytrvalých škůdců.

Zdroj: Homeguides

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat