Podzim je šance na velkou úrodu česneku: Ostřílení zahrádkáři doporučují dodržet několik pravidel –⁠ té chuti se pak nic nevyrovná

Česneku není nikdy dost a s blížícím se podzimem je ta pravá chvíle na výsadbu zimního česneku. Připravte své záhony, abyste v létě sklízeli opravdu bohatou úrodu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Než se pustíte do výsadby česneku, musíte vybrat tu správnou odrůdu a zvolit správné místo pro jeho výsadbu. Rozlišujeme česnek jarní a zimní. Jarní česnek vysazujeme zjara, kdežto ten zimní vysazujeme na podzim. Stroužky zimního česneku jsou velké a pokryté fialovou blankou. Mají většinou velmi výraznou a ostrou chuť. Čím lépe záhony pro česnek připravíte, tím více se vám v letním období sklizně odmění.

Kdy vysadit zimní česnek

Mnoha zahradníky je doporučováno s výsadbou česneku příliš neotálet a zasadit jej o několik týdnů dříve, než udeří mrazivé počasí. Zpravidla se doporučuje nejpozději přelom měsíce září a října. V tuto dobu bude mít kořenový systém česneku ještě dost času, aby se správně vyvinul a zesílil. Pokud máte strach, že česnek zimu nepřečká, můžete jej zasadit až 10–15 cm do země.

V tomto případě je ale třeba jej vysadit už koncem srpna. První klíčky se mohou objevit ještě před nástupem zimy. Nemusíte se bát, že by vám rostliny zmrzly. Stačí je zasypat zeminou a mulčem.

Jak vybrat vhodné místo

Pro zimní česnek zvolte úrodnou půdu bohatou na organická hnojiva. Využít můžete záhony, ve kterých jste předtím měli zasazené okurky, luštěniny, rajčata, cukety, dýně, zelí, lilek nebo jahody. Tyto plodiny dokáží půdu obohatit o stopové prvky, které jsou pro česnek nezbytné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyhněte se záhonům, kde jste měli cibule a brambory, protože se z nich na česnek mohou přenést různé choroby. Mrkev a petržel zase z půdy odčerpají velké množství draslíku, který by česneku mohl chybět. Vyberte suché místo orientované na jih, kde je půda s nízkou kyselostí. V blízkosti by neměla být žádná podzemní voda.

Správná příprava záhonu a výsadba

Půdu před výsadbou česneku přihnojte. Už v srpnu můžete do země přidat kompost, popel a další organická hnojiva. Několik dní nechte zeminu ležet ladem. Během pár dní se usadí a bude připravená pro další výsadbu. Z hlavičky česneku vyberte největší stroužky a namočte je na jeden den do roztoku síranu měďnatého nebo manganistanu draselného.

Takto ošetřené stroužky můžete sadit do země do hloubky 3–5 cm. Jednotlivé stroužky by od sebe měly být zasazené ve vzdálenosti alespoň 10 cm. Stroužky zasypeme zeminou nebo kompostem. Záhon pomulčujeme rašelinou, přikryjeme smrkovými větvemi nebo zakryjeme spadaným listím. Ochráníte tím česnek před sněhem a extrémními mrazy.

Inspirace na skladování česneku

Kdy na zahradě sázíte česnek vy?

Zdroj: Suttons
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
„Spletla jsem si osamělost s láskou. Zbytečně jsem se zapletla do manželství,“ říká nešťastná žena
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel