Co zasít a zasadit v srpnu: Zvyšte svou letošní úrodu, teď je pro některé plodiny ta nejlepší doba

V průběhu léta vše postupně dozrává a my začínáme sklízet plody naší práce. Jakmile se prázdniny překlopí, je čas začít myslet na druhou vlnu sklizně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jakmile se v srpnu začíná pomalu a nenápadně zkracovat den a prodlužovat noc, přichází sezóna hlavní sklizně. Užitečné je tuto dobu využít i k dalšímu výsevu a těšit se delšímu úrodnému období, nebo obohatit půdu o potřebné živiny a připravit ji na další rok. V srpnu každopádně můžete zasadit jak rychle rostoucí zeleninu, nové přírůstky okrasné zahrady, tak i rostliny, které půdě slouží jako zelené hnojení.

Srpnová výsadba na zahradě

Jak léto postupuje, postupně sklízíte úrodu zralou úrodu a uvolňujete místo v záhoncích, které můžete využít pro užitkové i okrasné rostliny. Pokud máte k dispozici skleník, nejste limitováni pouze jednou úrodou v sezóně. Druhá vlna sklizně je mnohem jednodušší a dostupnější, když máte půdu chráněnou. Podmínky pro rostliny jsou také stabilnější, můžete tedy znovu vypěstovat i náročnější okurky nebo brokolici.

Svědomitá a pořádná péče o půdu je základ. Důkladně ji kypřete a pravidelně zbavujte plevele, abyste dosáhli dobré výměny vzduchu. Nejlepší, co můžete své půdě dopřát, je dávka vyzrálých organických hnojiv a biologických přípravků. Pokud v létě panuje sucho, nezapomeňte záhon dostatečně zavlažovat. Vrchní vrstva sice vyschne, ale v hlubších vrstvách bude na další výsev připravena dostatečná vlhkost.

Tipy pro srpnový výsev

Připravená semena před výsadbou namočte do růstových stimulantů. Zvýšíte tím šanci, že rostlina vyroste a zesílí dříve, než udeří pochmurné podzimní počasí. Připravte si mulč a netkané krycí materiály. Mulčem můžete rostlinky zakrýt ještě před klíčením a krycími materiály je ochráníte ve chvíli, kdy udeří chlad. K výsadbě vybírejte rané druhy rostlin, které časně dozrávající. Zvolte takové, co rostou nejkratší dobu.

iZdroj fotografie: Piqsels

Rychle rostoucí zelenina

Srpen poskytuje zahrádkářům možnost, kdy mohou začít sadit další várku své oblíbené zeleniny a bylinek. Pokud je výsadba provedena včas, můžete se z čerstvých plodů těšit až do zimy. V průběhu celého srpna (jestliže si hlídáte lunární cyklus, tak v dorůstajícím měsíci) můžete vysévat kopr a petržel.

Dalšími oblíbenými plodinami, které je možné znovu vysadit, jsou kerblík, fenykl, bazalka, koriandr, rukola, špenát, hlávkový salát (ne hlávkové zelí), řeřicha, hořčice, šťovík, mangold a brutnák. Pokud budete záhony dostatečně zalévat, nebo se o ně postará vstřícné počasí, můžete vysévat semínka (nejlépe čerstvě sklizená) všech vytrvalých bylinek. Zejména máty, meduňky, šalvěje a dalších. Určitě stihnou do zimy dorůst.

iZdroj fotografie: Piqsels

Druhy rychlé zeleniny

  • Listová zelenina – kapusta, brukev čínská, pekingské zelí – vysaďte nejlépe do 15. srpna.
  • Cibulky a bylinky – jarní cibulka, pórek a cibule.
  • Ředkev a všechny její příbuzné rané odrůdy, včetně daikonu, zasejte v první polovině srpna
  • Rané odrůdy řepy a mrkve zasejte hned z kraje srpna, zužitkovat můžete jak nať, tak mini plody, které stihnou to zimy vyrůst.
  • Hrášek pro zelené a mladé lusky a rané odrůdy chřestových fazolí taktéž vysejte v první polovině srpna.
  • Čtyřicetidenní brambory.
  • Kedlubny, květák, bílé zelí sázejte nejlépe na začátku srpna, nejpozději do 15. dne měsíce, a pouze za předpokladu, že jste se předem o sazenice dobře postarali.
  • Rebarboru, chřest, křen a medvědí česnek můžete na konci srpna začít přesazovat, dělit a vysazovat.
  • Při jakékoliv výsadbě nezapomínejte na střídání plodin v záhoncích, abyste nevyčerpali důležité složky půdy.
Inspirace pro výsev zeleniny v srpnu

Zdroj: MyGardenSpaces

Jak trávíte srpen na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články