Nepříjemný hmyz zmizí z domácnosti jednou provždy. Pěstování mucholapky podle zahrádkářské finty poskytne kompletní ochranu

Mucholapka podivná je masožravou rostlinou. Vyžaduje trochu jinou péči než běžné domácí rostliny. Proč si ji pořídit a jak se o ni starat?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mucholapky vypadají jako rostliny z jiné planety. Mají jakoby čelisti s ozubenými okraji a uvnitř je růžový lepkavý střed. Ten vábí hmyz omamnou vůní. Kdejaký hmyz tedy na ni usedne, mucholapka to vycítí a past se uzavře. Fascinující rostlina, kterou si můžeme pěstovat i doma, však vyžaduje trochu zvláštní péče. Jaké podmínky je jí třeba zajistit?

Pěstování

Mucholapkám se daří v kyselé půdě, která je stále vlhká, s dobrým odtokem. Vyhněte se proto výsadbě do běžné zeminy. Nejlepší je směs 1:3 písku a rašeliny. Rašelina totiž poskytne nejlepší typ zadržování vlhkosti. Nehnojte. Zalévejte pouze dešťovou nebo destilovanou vodou. Voda z kohoutku by byla pro mucholapku příliš zásaditá a má příliš stopových minerálů. Zajistěte také kvalitní cirkulaci vzduchu, například menším ventilátorem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co se týče světla, mucholapkám svědčí jasné, ale ne přímé světlo. Obzvláště se vyhněte jejich umístění na přímé sluneční světlo. Listy by tak byly příliš zahřáté a mohly by i zkřehnout. Co se týče umělého osvětlení, je nutné dodržovat vzdálenost od zářivkových světel minimálně 10–⁠20 cm.

Krmení

Čím se živí mucholapky? Tyto rostliny se nejčastěji živí hmyzem. Ať už létavým nebo jiným drobným hmyzem. Zajímavostí je, že hmyz musí být živý, takže mrtvým broukem nebo mouchou svou mucholapku nenakrmíte. Lapený hmyz se musí pohybovat uvnitř její pasti, aby spustil mechanismus, past se zavřela a květina strávila obsah.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlepší metodou je tedy pěstovat mucholapky rovnou v uzavřeném teráriu. Tam totiž lehce vypustíme drobný hmyz. Ten bude přitahován k pastem, a mucholapkám se tak bude dařit. Vypouštějte hmyz o maximálně třetinové velikosti, jaká je její jedna past. Mucholapky nemají nijak zvlášť vysokou spotřebu potravy, mohou vydržet dlouhé období až 1–⁠2 měsíce bez potravy. Další možností je pěstovat je venku, kde budou mít dostatek jídla přirozeně.

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články