Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem

Vykuřování bobkovým listem neboli vavřínem je praktika známá už mnoho let. Její účinky jsou tak vyzkoušeny po několik generací.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Málokoho by napadlo použít bobkové listy jinak, než jako koření do polévek a omáček. Staří a zkušení zahrádkáři však znají jeho další využití. Bobkový list totiž skrývá mnoho dalších šikovných vlastností, o kterých většina lidí nemá ani tušení. S jeho pomocí můžete bojovat proti stresu, nespavosti, a dokonce i proti zahradním škůdcům.  

Bobkový list má mnoho účinků

Bobkový list obsahuje prospěšnou látku zvanou cineol, která příznivě působí na záněty horních cest dýchacích a také na stárnoucí a citlivou pokožku. Esenciální oleje, které při spalování bobkových listů vstupují do ovzduší, nejen že omamně voní, ale mohou vám také zvednout náladu. Pomáhají relaxovat a čistí dýchací cesty. 

Hubení škůdců ve skleníku pomocí vykuřování bobkovým listem asi vypadá poněkud neobvykle a možná i humorně, ale dle zkušeností zahrádkářů opravdu funguje. Esenciální oleje, které jsou pro člověka prospěšné, zároveň odpuzují patogeny. A pro některé škůdce, kteří by mohli rostlinu poškodit, jsou opravdu škodlivé a destruktivní.  

Nezapomeňte na bezpečnost

Chcete-li svoji sklizeň ochránit před škůdci a vetřelci, zkuste svůj skleník ošetřit kouřem z bobkových listů. Postup je jednoduchý. Přineste si do skleníku doutnající uhlí z grilu nebo z ohně. Pro vlastní bezpečnost ho umístěte raději do železné nádoby, která by měla být na takovém místě, ze kterého by se případný požár nemohl rozšířit po celém skleníku.  

bobkový list jako koření iZdroj fotografie: Pexels

Na rozpálené uhlí položte několik bobkových listů a nechte je doutnat. Pokud už všechny vyhoří, nebojte se přidat další. Důležité je, aby listy nehořely, ale opravdu jen jemně doutnaly. Kouř z nich vytvořený by pak měl naplnit celý skleník, což může trvat i 6 až 12 hodin v závislosti na velikosti na skleníku.  

Po celou dobu vykuřování je opravdu nutné skleník sledovat a také několikrát navštívit a ujistit se, že vše probíhá tak, jak by mělo. Většinu škůdců, zejména roztočů nebo švábů, taková praktika boje zcela jistě překvapí a nakonec vyhubí. Ale vždy mějte na paměti, že pracujete s otevřeným ohněm a bezpečnost vaše a vašeho okolí je vždy na prvním místě.  

Jak hubíte škůdce ve skleníku?

Zdroj: News.Glavred
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články