Panák hnojiva z bramborových slupek zahltí parapety gigantickými květy. Univerzální sérum pro všechny rostliny

Hledáte způsob, jak efektivně a zároveň levně přihnojit rostliny na vaší zahrádce? Řešením je voda, která vám zůstane po uvaření brambor a kterou pravděpodobně vždy vylijete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všechny rostliny vyžadují alespoň občasnou péči a přihnojení. Pokud se při těchto činnostech nechcete vydat z většiny svých úspor, máte hned několik možností. Jednou z nich – s léty prověřenou funkčností – je využití obyčejné vody, která vám zůstane po uvaření brambor k obědu. Tato voda je bohatá zejména na škrob a dále na minerály a živiny, které pomohou vašim rostlinám zdravě růst a sílit.

Přihnojení pomůže rostlinám načerpat živiny

Rostliny potřebují ke svému optimálnímu růstu hned několik základních živin a prvků ve stopovém množství. Pokud se jim jich nedostává, začínají žloutnout, zakrsají, zbržďuji v růstu či hynou. Chcete-li se těchto případů vyvarovat, je dobré rostliny pravidelně hnojit. Abyste rostliny co nejvíce podpořili, doporučuje se k hnojení používat další doplňující postupy – například zalévat rostliny vodou zbylou po uvaření brambor.

iZdroj fotografie: Freepik
Brambory obsahují vysoký podíl škrobu, který se při jejich vaření uvolní do vody

Tato voda obsahuje množství vitamínů a minerálů, které se přirozeně uvolnily během vaření brambor. Kromě těch obsahuje voda i značné množství škrobu, jenž napomáhá uvolňování živin v půdě (vysoké množství škrobu obsahuje i voda slitá např. po uvaření těstovin). Pro dosažení optimálních výsledků ovšem musíte myslet na to, abyste vodu nesolili. Sůl rozpuštěná ve vodě totiž může rostlinám ve výsledku škodit.

Skladovat ji můžete maximálně týden

Slitou (neslanou) škrobovou vodu můžete v ledničce skladovat přibližně týden, přičemž vždy před aplikací na rostliny je nutné ji protřepat, aby se promíchala. Využití takto připravené zálivky je vcelku široké – od přihnojení rostlin na zahradě přes přihnojení rostlin v bytě až po zalití kompostu a podporu jeho rozkládání. V případě, že jste vodu při vaření brambor osolili, můžete ji buď vylít do odpadu, nebo ji zužitkovat k eliminaci plevele.

iZdroj fotografie: Unsplash
Čerstvou zálivku můžete využívat na přihnojení rostlin přibližně týden

Osolená voda dokáže vyhubit nejrůznější druhy plevele, přičemž nejlepší výsledky získáte, aplikujete-li ji na širokolisté druhy plevele. Při aplikaci si nicméně dejte pozor, abyste nezasáhli i kýžené rostliny – ty by rovněž uhynuly. Škrobovou vodu můžete použít i v domácnosti, kde ji využijete jako základ na omáčky, chlebová těsta či k zahuštění bramborové kaše.

Už jste někdy přihnojovali vámi pěstované rostliny škrobovou vodou?

Zdroj: Thegardeningcook

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články